Jump to content

Perandori Gaozu i Hanit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Perandori Gaozu i Hanit
Perandor i Dinastisë Han
Mbretërimi28 shkurt 202– 1 korrik 195 p.e.s.
ParaardhësThemeluesi i dinastisë
PasardhësPerandori Hui
BashkëshortjaPerandoreshe Lu
FëmijëPerandori Hui
Emri tempull
Taizu (太祖)
I atiLiu Tuan
E ëmaWang Hanshi
U lindLiu Bang
256 p.e.s.
Feng, Shteti Chu
Vdiq195 p.e.s.
Çang-an

Perandori Gaozu i Hanit (256 - 1 qershor 195 p.e.s.), i lindur Liu Bang me emrin e mirësjelljes Ji (季), ishte themeluesi dhe perandori i parë i dinastisë Han, që mbretëroi në 202-195 p.e.s.

Liu Bang ishte një nga themeluesit e paktë të dinastisë në historinë kineze që lindi në një familje fshatare. Gaozu u ngrit në pushtet pas rrëzimit të Dinastisë Qin dhe fitoi një luftë civile të gjatë për të marrë kontrollin e Kinës. Çfarë e bëri të veçantë Gaozun e Hanit ishte aftësia e tij për të krijuar stabilitet dhe unitet në një periudhë të trazuar. Ai zbatoi reforma të rëndësishme politike dhe sociale që kontribuan në rindërtimin e vendit pas kaosit të kohës së Dinastisë Qin.

Gaozu u kujtua si një mbret i urtë dhe i matur. Ai zbatoi politika të mëshirshme ndaj popullit dhe favorizoi një qeverisje më të butë dhe të drejtë. Ai vlerësohej për aftësitë e tij diplomatike dhe për aftësinë për të bashkëpunuar me të tjerët për të arritur qëllime të përbashkëta.

Lindja dhe jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liu Bang u lind gjatë viteve të fundit të periudhës së Shteteve të luftës; prindërit e tij janë njohur vetëm si "Liu Taigong" (劉太公; që do të thotë "Zotri i vjetër Liu") dhe "Liu Ao" (劉媪; që do të thotë "Nëna e vjetër Liu"). Familja e tij ishte nga Zhongyang (中陽里) (Rajoni Feng (丰邑), Qarku Pei (沛縣)) në shtetin Chu. Sipas të dhënave, Liu i ri ishte i hapur, karizmatik, gjeneroz dhe i durueshëm, por kishte pak interes për arsimin ose punën dhe shpesh kishte probleme me ligjin; ai ishte i varur nga vëllai për mbijetesë dhe babai e quante "mollëz". Më vonë, ai u bë mik i ngushtë me Zhang Er (kinezisht: 張耳, ?–202 p.e.s.), magjistratin e Qarkut Waihuang dhe ish-punëdhënës i Zotit Xinling. Liu jetoi me Zhang Er për disa muaj, derisa i fundit u fshi pas pushtimit të Chu nga Çin, Liu u kthye në Qarkun Pei. Miqtë e tij të ngushtë në zyrën e qarkut, Xiao He dhe Cao Shen, fshehën sjelljen e tij të gabuar dhe e ndihmuan të emërohej si sherifi vendas (亭長) në Pergjegjesinë e Pavionit Sishui (泗水亭). Liu Bang u krijuan marrëdhënie të ngushta me shumicën e burokratëve vendas të qarkut dhe fitoi një reputacion të vogël në rajon. Ndërsa kryente punë forcash në Xianyang, kryeqytetin e Çin, ai shihte Çin Shi Huang duke bërë një tur inspektimi; procesioni mbretëror e impresionoi Liu. Gruaja e Liu, Lü Zhi, ishte vajza e Lü Wen (呂文), një burrë i pasur dhe i ndikshëm nga Qarku Shanfu. Pasi u zhvendosën në Qarkun Pei, Lü Wen organizoi një festë për elitën lokale. Xiao He, i cili ndihmoi të mbledhë dhurata nga mysafirët, deklaroi që një vend në sallë kërkonte dhurata me vlerë të paktën një mijë monedha. Liu mori pjesë në festë pa para, dhe ofroi dhjetë mijë monedha, por Xiao He kuptoi se kjo nuk ishte serioze. Megjithatë, Lü e uli Liu pranë tij duke u bazuar vetëm në pamje. Lü, i mërzitur edhe më tepër nga biseda me Liu, ofroi vajzën e tij për martesë. Liu dhe Lü Zhi u martuan dhe patën dy fëmijë, Liu Ying (i ardhshmi Mbret Hui) dhe i ardhshmi Princeshë Yuan e Lu-it.

Kryengritje kundër dinastisë Qin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liu ishte përgjegjës për shoqërimin e një grupi punëtorësh të dënuar në vendin e ndërtimit të mausoleut të Perandorit të Parë në Malin Li. Gjatë udhëtimit, disa të dënuar arritën të shpëtonin; sipas ligjit të Qin, lejimi i të dënuarve të iknin ishte i dënueshëm me vdekje. Liu vendosi të lirojë të dënuarit e mbetur dhe të ikë. Liu u bashkua me disa prej të dënuarve të mirënjohur dhe u bë udhëheqësi i tyre. Ata zënë një kështjellë të braktisur në Malin Mangdang. Liu mbeti në kontakt të fshehtë me disa miq të vjetër, duke përfshirë Xiao He dhe Cao Shen në Qarkun Pei.

Sipas legjendës së "Ngritjes së Vrasjes së Gjarprit të Bardhë" (kinezisht: 斬白蛇起義), ngjitja e Liu në pushtet u parashikua pasi u bë një bandit. Në legjendë, një gjarper i bardhë i madh vrau disa prej banditëve me frymën e tij helmuese; gjarperi u vra nga një Liu i mërzitur gjatë natës. Në mëngjes, banditët u takuan me një grua të moshuar në rrugë; kur u pyet pse po qante, ajo zhduku misteriozisht pasi përgjigji: "Fëmija im, biri i Perandorit të Kuq, është vrarë nga bija e Perandorit të Kuq." Rufi i Liu u rrit në mesin e ndjekësve të tij, të cilët u bindën për fatin e tij. Në vitin 209 p.e.s., Chen Sheng dhe Wu Guang filluan kryengritjen anti-Qin Dazexiang. Bujqësia e Qarkut Pei u mendua se do të bashkohej me rebelimin dhe - në këshillën e Xiao He dhe Cao Shen - e ftoi grupin e Liu në qark për të mbështetur atë; ftesa u transmetua nga Fan Kuai, vëllai i bashkëshortes së Liu. Megjithatë, rufi ndryshoi mendjen dhe tërhiqte ofertën; gjithashtu urdhëroi që Xiao dhe Cao të vriteshin për të mos hapur portat për Liu, por ata arritën të iknin dhe u bashkuan me Liu. Sipas këshillës së Xiao, Liu siguroi ndihmën e banorëve të zakonshëm të qarkut pranë Pei duke dërguar apellet e shkruara me anë të shigjetave të dërguara nëpër kufi. Bujqësia reagoi duke vrarë magjistratin e Qarkut Pei dhe duke përshëndetur kthimin e Liu. Liu u bë i njohur si "Duke of Pei" (沛公) i quajtur vetvetiu. Në vitin 208 p.e.s., imperia Qin përballej me kryengritje që kërkonin rikthimin e shteteve të pushtuara gjatë luftërave të unifikimit. Në Qarkun Wu, ngritja e Xiang Liang - një banor dhe bir i një gjenerali të Chu - vendosi Xiong Xin si "Mbret Huai II" (楚後懷王) të Chu. Liu u bashkua me ngritjen e Xiang Liang. Pas vdekjes së Xiang Liang në Betejën e Dingtao, Huai II dërgoi Xiang Yu - mbesën e Xiang Liang - dhe ministri Song Yi për të udhëhequr një ushtri për të fuqizuar shtetin Zhao kundër sulmit të Qin. Liu Bang u bë "Markizë i Wu'an" (武安侯) dhe i urdhëroi të udhëheqë një ushtri kundër Guanzhong në zemër të Qin. Huai II premtoi se do t'i jepte pushtetin e Guanzhongut si "Mbret i Guanzhongut" atij që hynte i pari në këtë rajon. Në vitin 206 p.e.s., Liu Bang fitoi garën për Guanzhong mbi Xiang dhe arriti jashtë Xianyangut, kryeqytetit të Qin. Perandori i fundit Qin, Ziying, dorëzoi qytetin pa rezistencë. Politikat e okupimit të Liu u informuan nga Fan Kuai - tani i mbrojtësi i tij personal - dhe Zhang Liang - strategu i tij. Ushtritë u ndalën të keqtrajtojnë popullsinë dhe të grabisin. Ligjet e rënda të Qin u hoqën; vrasja, grabitja dhe vjedhja vazhduan të ndëshkoheshin me sanksione të rrepta. Rregulli u rikthye shpejt në qytet dhe Liu fitoi respektin e popullsisë së Guanzhongut. Xiao He urdhëroi mbledhjen e të gjitha dokumenteve ligjore në pallatin e Qin dhe në ndërtesat e qeverisë për ruajtje.

Mbreti i Hanit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xiang Yu nuk e pëlqente humbjen në garën për Guanzhongun. Sipas këshillës së Fan Zengut - këshilltarit të tij - dhe Cao Wushangut (曹無傷) - një informat nga kampi i Liu - Xiang Yu planifikoi të mbajë një festë ku do të vriste Liu-n. Xiang Yu u bind nga Xiang Bo, tejeti dhe mik i ngushtë i Zhang Liangut, që të mos urdhëronte vrasjen gjatë festës. I frustruar nga pavendosmëria, Fan Zengu urdhëroi Xiang Zhuang, kushëri i Xiang Yu-t, që të performonte dhe të vriste Liu-n gjatë një valle me shpata, por kjo u pengua nga Xiang Bo që i bashkëngjitet valles dhe mbron Liu-n. Zhang Liang iku i fshehur dhe lajmëroi Fan Kuain, i cili arriti në festë me armurë të plotë dhe sharroi Xiang Yu-n për komplotin e errët. I turpëruar nga akuza e Fan Kuait, Xiang Yu urdhëroi ndalimin e valles së shpatave dhe i dhuroi Fan Kuait përtrimin për trimërinë e tij. Liu Bang iku nga kampi i Xiang Yu-s pasi pretendoi se shkonte në tualet, dhe më pas udhëhoqi ushtrinë e tij në perëndim. Xiang Yu pastaj rrembeu Xianyangun dhe dogji Pallatin Epang. Pas okupimit të Xianyangut, Xiang Yu shpalli veten "Hegjemon-Mbret i Chu-t Perëndimor" dhe ndau ish-imperinë Qin në Dhjetëmbëdhjetë Mbretëritë. Ai i dha Guanzhongun tre ish-gjeneralëve Qin - Zhang Han, Sima Xin dhe Dong Yi - në vend që t'i jepte Liu-t. Liu marrësi rajonin e izoluar Bashu (Baseni i Sichuanit dhe lumi Han i sipërm), një vend që përdorej për dëbimin e të dënuarve, pasi Xiang Yu pretendonte se Bashu ishte pjesë e Guanzhongut. Zhang Liang, i cili po largohej për në shtetin e tij të natyshëm Han, negociroi një marrëveshje më të mirë në emër të Liu-t pasi paguajti Xiang Yu-n me anë të Xiang Bo. Për Liu-n, Xiang Yu shtoi Nanzhengun, rajonin e rrënojës rreth lumit Han (në atë kohë) dhe titullin "Mbret i Hanit". Ushtria e Liu-t u shoqërua përmes Maleve Qinling nga një detachament i ushtrisë së Xiang Yu-t. Sipas këshillës së Zhang Liangut, Liu digjej prapa nga rrugët galeri për të parandaluar sulmin nga Xiang Yu, dhe për të siguruar Xiang Yu-n se nuk do të kthehej.

grindje Chu-Han[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kina gjatë grindjës Chu-Han

Nga viti 206 deri në vitin 202 p.e.s., Liu Bang u përball me Xiang Yu-n në një betejë për pushtet - e njohur historikisht si grindje Chu-Han - për supremacinë mbi Kinën, ndërsa në të njëjtën kohë sulmoi dhe nënshtriu shtetet e tjera.

Pushtimi i Tre Qin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Migrimi i Liu Bang në Nanzheng ishte larg të qenë i këndshëm - ndjekësit e tij ishin kryesisht nga rajonet e rrafshëta të Wu dhe Chu dhe priteshin keq në tokat malore të Bashu, ndërsa dezertorët rritej në bazë ditore. Liu Bang gjithashtu bëhej i ndërlikuar emocionalisht, pasi ishte shumë i padurueshëm me situatën e tij. Një natë, arriti një thashethem se edhe Xiao He kishte zhdukur, dhe Liu Bang pothuajse kaloi në krizë nervore. Kur Xiao He u kthye të nesërmen, Liu Bang iu përball me zemërim dhe i kërkoi një shpjegim. Xiao He zbuloi se ishte në ndjekje të një strategu ushtarak shumë të talentuar, i quajtur Han Xin, i cili ishte vetëm një zyrtar i rangut të ulët i rekrutuar së voni në ushtrinë e Liu Bang. Më pas, Xiao He e prezantoi Liu Bang me Han Xin, i cili paraqiti planin e tij strategjik për të pushtuar shtetet. I impresionuar dhe i bindur, Liu Bang i caktoi zyrtarisht Han Xin si komandantin suprem të ushtrisë së tij.

Ndërkohë, trajtimi i Xiang Yu-s i tepruar dhe arbitrar në lidhje me enfeoffments krijoi shumë zemërim ndër udhëheqësit rebelë. Vetëm katër muaj pas largimit të Liu Bang në Bashu, një rebelim shpërtheu në mbretërinë Qi në fund të vitit 206 p.e.s., dhe Xiang Yu la Qi-në perëndimore për të përmbysur kryengritjen. Nën këshillën e Han Xin, Liu Bang dërgoi njerëz të pretendojnë se po riparonin rrugët e galerisë të djegura më parë, duke larguar vëmendjen e Tre Qin-ëve. Në të njëjtën kohë, Han Xin përdori distancimin për të sulmuar Guanzhong-un papritmas përmes Chencang-ut, dhe shpejt fitoi një sulm të papritur kundër Zhang Han-it. Pas kësaj, Sima Xin dhe Dong Yi u dorëzuan të dy Liu Bang-ut, dhe deri në gusht ose shtator të vitit 205 p.e.s., Tre Qin-ët u bënë pjesë e Mbretërisë së Han-it të Liu-t.

Humbja në Pengcheng[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me Xiang Yu e zënë në krye të veprimtarive në lindje, Liu Bang mblodhi një forcë prej 560,000 trupash nga territorët e veta nënshtruese dhe marshoi në lindje për të sulmuar Chu-në Perëndimore. Në rrugë, ai u takua me Peng Yue-n, i cili iu bashkua shqiptarit në këmbim të premisë për një feud në Wei. Në vend që të bashkohen fuqitë, Liu Bang dërgoi 30,000 trupa të Peng Yue për të qetësuar zonën përreth. Ushtria e Liu Bang hyri në kryeqytetin e Xiang Yu-s, Pengcheng, pa paraqitur ndonjë rezistencë, duke grabitur vlerat e tij dhe duke marrë gratë e tij, por disiplina kishte dobësuar dhe çdo ditë ushtria e Han-it zhytej gjithnjë e më thellë në alkool. Duke dëgjuar për rënien e Pengchengut, Xiang Yu urdhëroi shumicën e forcave të tij të vazhdojnë sulmin në Qi, ndërsa ai vetë drejtoi 30,000 trupa elitare për të marrë përsëri kryeqytetin. Ai vendosi oborrin tij rreth dhjetë miljeve larg një qyteti në Xhiau County, Anhui, dhe sulmoi Pengchengun në agim, dhe deri në mesditë kishte shpërndarë ushtrinë e Han-it të papërgatitur, duke i shtyrë ata në lumrat Gu dhe Si, ku mbi 100,000 burra vrau ose u vraën nga ushtarët e Chu-s. Trupat e mbetur të Han-it u larguan drejt jugut, por u rrethuan nga forcave të Chu-s në lumën Sui, ku edhe 100,000 të tjerë humbën jetën duke u mbytur, dhe trupat e tyre ndaluan lumenjën. Liu Bang iku nga qyteti me një grumbull të vogël truprojash të mbrojtjes, drejtuar drejt Pei-t për të marrë familjen e tij. Xiang Yu gjithashtu dërgoi trupa në Pei në një përpjekje për të kapur familjen e Liu Bang-ut. Familja e tij kishte ikur të gjithë, por Liu Bang takoi në rrugë bijën e tij më të madhe dhe djalën e dytë më të madh, Liu Ying. Ushtria e Chu-s e shtyu një banor lokal të udhëheqë ata për të kapur dy anëtarë të familjes së Liu Bang si pengje: babain e tij, Liu Taigong, dhe gruan Lü Zhi. Një version tregon se edhe nëna e Liu Bang-ut u kap. Të dhënat e "Kronikave të Historianit të Madh" tregojnë për një ngjarje gjatë këtij konflikti, një ngjarje e injoruar nga biografia e vetë Liu Bang-ut, por e prezente në biografinë e Xiang Yu-t, ku Liu Bang i shtyu fëmijët e tij nga karroca e tij tre herë për të lehtësuar atë në një përpjekje të dhimbshme për të ikur nga burrat e Xiang Yu-t, dhe vetëm ndërhyrja e përsëritur e Xiahou Ying siguron ikjen e fëmijëve.

Beteja në Jingsuo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Figura i nje ushtar i periudhës Han

Pas humbjes katastrofe në Pengcheng, forca e trupave të Han-it u zvogëlua drastikisht. Shumë nga mbretërit që më parë kishin dorëzuar të qenët tek Liu Bang kishin tradhëtuar dhe kishin kaluar në anën e Xiang Yu-t. Për më tepër, mbretëritë Qi dhe Zhao, të cilat ishin në luftë më parë me Chu-në, gjithashtu kërkuan të bënin paqe me Chu-në.

Pas arritjes në Xiayi (下邑; në lindje të sotëm, Qarku Dangshan, Suzhou, Anhui), që mbrohej nga vëllai i tij me nuse, Liu Bang riorganizoi trupat e tij për tërheqje. Kur arriti në Yu (虞; sot Yucheng County, Shangqiu, Henan), ai dërgoi një emisar për të takuar me Ying Bu-n (Mbreti i Jiujiangut) për të kërkuar mbështetje. Ying Bu, i cili mbante një urrejtje ndaj enfeoffment-i të padrejtë të Xiang Yu-t mbi Dhjetëmbëdhjetë Mbretëritë, pranoi të bashkohej me Liu Bang-un dhe rebeloi kundër Chu-s Perëndimore. Xiang Yu reagoi duke dërguar Long Jun për të sulmuar Ying Bu-n.

Në vitin 205 p.e.s., Liu Bang emëroi të birin e tij Liu Ying si princ kron dhe i urdhëroi të mbrojë Yueyangun. Pak më pas, forcat e Han-it pushtuan Feiqiu (廢丘; sot Xingping, Shaanxi), e cila mbrohej nga Zhang Han, i cili begati veten pas humbjes së tij. Në një front tjetër, Ying Bu nuk mundi të mundte Long Jun, kështu që ai e braktisi Jiujiangun dhe shkoi të bashkohej me Liu Bang-un. Liu Bang riorganizoi ushtrinë e tij, e cila tani përfshinte rinforca nga Guanzhongu (dërguar nga Xiao He) dhe trupat e Han Xin-it, dhe sulmoi Chu-në në Kontekstin Jing (京縣; rreth Xingyang, Zhengzhou, Henan) dhe Suoting (索亭; pranë Xingyang, Henan). Ai dalloi i fituar dhe shtyu forcën e Xiang Yu-t në lindje të Xingyangut.

Beteja e Chenggao dhe Traktati i Kanalit të Hong[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 204 p.e.s., pas pësimit të humbjeve nga sulmet e Chu-s në rrugët e furnizimit të sapo ndërtuara nga Xingyangu, ushtria e Han-it po vinte në mungesë të furnizimeve. Liu Bang negociatoi për një armëpushim me Xiang Yu-n dhe ra dakord të dhurojë toka në lindje të Xingyangut në Chu-në Perëndimore. Xiang Yu dëshironte të pranonte ofertën e Liu Bang-ut, por Fan Zengu i këshilloi ta refuzonte dhe të përdorte mundësinë për të shkatërruar Liu Bang-un. Xiang Yu ndryshoi mendim, shtoi sulmin në Xingyang dhe i mbylli forcat e Liu Bang-ut brenda qytetit. Liu Bang dëgjoi sugjerimin e Chen Pingut për të shpërbluar burrat e Xiang Yu-t me 40,000 kilograma ari për t'u përhapur thashetheme se Fan Zengu kishte qëllim të tradhtonte Xiang Yu-n. Xiang Yu ra pre e mashtrimit dhe shkarkoi Fan Zengun. Në fund të atij viti, ndërsa Xiang Yu ishte larguar për të ndaluar rebelimin në mbretërinë Qi, Li Yiji i këshilloi Liu Bang-un që të përdorte mundësinë për të sulmuar Chu-në Perëndimore. Forcat e Han-it pushtuan Chenggao-n dhe mundën ushtrinë e Chu-s të udhëhequr nga Cao Jiu afër lumit Si. Forcat e Liu Bang-ut vazhduan përpara deri sa arritën në Guangwu (廣武). Forcat e Chu-s të udhëhequra nga Zhongli Mo u kapën nga ushtria e Han-it në lindje të Xingyangut. Pas fitores së Han Xin-it në Betejën e Liut të Weit, moralja e ushtrisë së Chu-s ra dhe pas disa muajsh u munguan furnizimet. Xiang Yu nuk kishte zgjedhje tjetër përveçse të kërkonte paqen me Liu Bang-un dhe të lironte anëtarët e familjes së Liu-s, të cilët mbaheshin peng nga ai. Chu dhe Han-u ranë dakord për një ndërprerje zjarri në Traktatin e Kanalit Hong (鴻溝和約), i cili ndau Kinën në lindje dhe perëndim nën dominimet e tyre të veçanta.

Beteja ne Gaixia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 203 pes, ndërsa Xiang Yu po tërhiqej drejt lindjes, Liu Bang, duke vepruar sipas këshillës së Zhang Liang dhe Chen Ping, hoqi dorë nga Traktati i Kanalit të Hong-ut dhe urdhëroi një sulm në Çu perëndimore. Ai gjithashtu kërkoi ndihmë nga Han Xin dhe Peng Yue për të sulmuar Xiang Yu në të njëjtën kohë nga tre drejtime. Megjithatë, Han Xin dhe Peng Yue nuk i mobilizuan trupat e tyre dhe Liu Bang u mund nga Xiang Yu në Guling (固陵; në jug të qarkut të sotëm Taikang, Zhoukou, Henan ) dhe u detyrua të tërhiqej dhe të përforconte mbrojtjen e tij. Në të njëjtën kohë, ai dërgoi lajmëtarë për të takuar përsëri Han Xin dhe Peng Yue, dhe u premtoi atyre se do t'u jepte toka dhe tituj nëse do të bashkoheshin me të në sulmin ndaj Xiang Yu, dhe ata më në fund ranë dakord.

Tre muaj më vonë në 202 pes, forcat Han të udhëhequra nga Liu Bang, Han Xin dhe Peng Yue sulmuan Chu perëndimore nga tre drejtime. Ushtria Chu ishte duke mbaruar furnizimet dhe Xiang Yu ishte bllokuar në Gaixia. Han Xin urdhëroi trupat e tij të këndonin këngë popullore Chu për të krijuar një përshtypje të rreme se atdheu Chu kishte rënë në duart e forcave Han. Morali i ushtrisë Chu ra dhe shumë ushtarë dezertuan. Xiang Yu u përpoq të dilte nga rrethimi dhe pasi luftoi nga kurthe të përsëritura, mbeti me vetëm 28 burra kur arriti në bregun verior të lumit Wu (afër Qarkut të sotëm He, qytetit Chaohu, Anhui ). Ai bëri qëndrimin e fundit dhe arriti të vriste disa qindra ushtarë Han përpara se përfundimisht të bënte vetëvrasje.

Themelimi i dinastisë Han[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 202 p.e.s., Liu Bang u shpall mbret me mbështetjen e subjekteve të tij, edhe pse ai shprehu rezervën për të marrë fronin. Ai i dha dinastisë së tij emrin "Han", dhe në histori u njoh si "Perandori Gaozu" (ose "Perandori Gao"). Ai vendosi kryeqytetin në Luoyang (më vonë u zhvendos në Chang'an) dhe caktoi bashkëshorten zyrtare Lü Zhi si mbretëreshë dhe djalin e tyre Liu Ying si princin kron. Gaozu shpërbëri ushtritë e tij dhe lejoi ushtarakët të ktheheshin në shtëpitë e tyre. Ai dha një urdhër që personat që mbeteshin në Guanzhong do të ishin të lirë nga taksa dhe detyrimet për 12 vjet, ndërsa ata që ktheheshin në territorin e tyre origjinal do të ishin të lirë për gjashtë vjet dhe qeveria qendrore do t'i ofronte ndihmë për një vit. Ai gjithashtu iu dha lirinë atyre që kishin shitur veten e tyre në skllavëri për të shmangur urinën gjatë luftërave.

Në vitin 195 p.e.s., mbreti lëshoi dy dekrete: i pari zyrtarizonte uljen e taksave dhe detyrimeve, ndërsa i dyti përcaktonte shumën e tributit që duhej paguar nga mbretërit vasalë në shtëpinë mbretërore në muajin e dhjetë të çdo viti. Tatimi tokësor mbi prodhimin bujqësor u zvogëlua në një normë prej 1/15 të korrjes. Ai gjithashtu privatizoi monedhat. Në fillimet e tij, Gaozu nuk e dashuronte leximin dhe shpërfillte Konfucianizmin. Pasi u bë mbret, ai ende mbante të njëjtin qëndrim ndaj Konfucianizmit si më parë, deri sa u takua me shkencëtarin Lu Jia (ose Lu Gu).

Lu Gu shkroi një libër me 12 vëllime, Xinyu (新語), që promovonte përfitimet e qeverisjes me virtyte morale në kundërshtim me përdorimin e ligjeve të ashpra dhe të ndëshkimit (siç ishte nën dinastinë Qin). Lu Gu lexoi çdo vëllim përmbi mbretin pasi e kishte përfunduar shkrimin. Mbreti u impresionua thellësisht. Nën pushtetin e Gaozu, Konfucianizmi u rrit dhe gradualisht zëvendësoi Legalizmin (i kohës së Qin) si ideologji shtetërore. Mësuesit konfucianë, duke përfshirë Lu Gu-n, u rekrutuan për të shërbyer në qeveri. Mbreti gjithashtu reformoi sistemin ligjor duke relaksuar disa ligje të trashëguara nga regjimi i Qin dhe zvogëluar rëndësinë e disa ndëshkimeve.

Në janar dhe shkurt të vitit 195 p.e.s., pasi shtypi një rebelim nga Ying Bu, ai kaloi në Shandong, vendlindja e Konfucit, dhe personalisht përgatiti një ceremoni për të shprehur respektin ndaj filozofit. Pas themelimit të dinastisë Han, Gaozu emëroi princat dhe mbretërit vasalë për t'i ndihmuar në qeverisjen e Perandorisë Han dhe u dha secilit prej tyre një pjese tokë. Kishin shtatë mbretër vasalë që nuk ishin të lidhur me fisin mbretëror: Zang Tu, Mbreti i Yanit; Hán Xin, Mbreti i Hánit; Han Xin, Mbreti i Chu-s; Peng Yue, Mbreti i Liangut; Ying Bu, Mbreti i Huainanit; Zhang Er, Mbreti i Zhaos; Wu Rui, Mbreti i Changshas. Megjithatë, më vonë, mbreti u shqetësua se mbretërit vasalë mund të rebeloheshin kundër tij, sepse në fund të fundit, ata nuk kishin asnjë lidhje gjaku me të. Han Xin dhe Peng Yue u (falsifikuan) akuzuan për tradhti, u arrestuan dhe u ekzekutuan së bashku me familjet e tyre. Ying Bu dhe Zang Tu rebeluan kundër tij, por u mundën dhe u vranë. Vetëm Wu Rui dhe Zhang Er mbetën

Beteja me Xiongnu-ut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Xiongnu-ut në veri kishin qenë një kërcënim që nga dinastia Qin. Qin Shi Huang kishte dërguar gjeneralin Meng Tian për të mbikëqyrur mbrojtjen në kufirin verior të Perandorisë Qin dhe ndërtimin e Murit të Madh për të respitur sulmuesit. Meng Tian arriti sukses në pengimin e Xiongnuve për të përparuar përtej kufirit. Megjithatë, pas rënies së dinastisë Qin, Xiongnu morën mundësinë për të lëvizur në jug dhe sulmuar kufirin përsëri. Në vitin 201 p.e.s., Hán Xin (Mbreti i Hánit) tradhëtoi te udhëheqësi i Xiongnuve, Modu. Në vitin e pasardhës, Perandori Gaozu udhëhoqi një ushtri për të sulmuar Xiongnuve, por u mbyt dhe u kap nga armiku në Betejën e Baidengut. Duke vepruar në bazë të këshillës së Chen Ping, ai shpërbleu gruan e Modu me dhurata dhe e bëri atë të kërkojë nga burri i saj të tërhiqte forcën e tij. Modu bëri kështu. Pas kthimit në kryeqytet, Perandori Gaozu, duke vepruar në bazë të këshillës së Liu (Lou) Jing, nisi politikën e heqin, e cila përfshinte dërgimin e grave të pasura për t'i martuar udhëheqësit e Xiongnuve dhe paguar tribut vjetor Xiongnuve në këmbim të paqes midis Perandorisë Han dhe Xiongnuve.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Changling (長陵), varri i Perandorit Gaozu në Xianyang, Shaanxi

Perandori Gaozu u plagos nga një shigjetë e humbur gjatë fushatës kundër Ying Bu-t. Ai u sëmurë rëndë dhe qëndroi në dhomat e brendshme për një kohë të gjatë dhe urdhëroi rojet e tij të refuzonin hyrjen e të gjithëve që përpiqeshin të vizitonin. Pas disa ditësh, Fan Kuai hyri në dhoma për të parë perandorin dhe të tjerët e ndoqën pas tij. Ata panë Perandorin Gaozu të dukej në shtrat dhe të ndjekur nga një kastrat. Fan Kuai tha: "Sa i lavdishëm ishte kur Zoti juaj na udhëhoqi për herë të parë për të mposhtur perandorinë dhe sa të lodhur jemi tani. Nënë të juaj janë të shqetësuar kur mësojnë që Zoti juaj është i sëmurë, por juaj i preferoni shoqërimin e një kastrati në vend që të na shikoni neve. A e keni harruar ngjarjen me Zhao Gao-n?" Perandori qeshi dhe u ngri nga shtrati për t'u takuar me subjektët e tij.

Gjendja shëndetësore e Perandorit Gaozu u përkeqësua më vonë, kështu që Mbretëresha Lü Zhi punësoi një mjek të famshëm për ta shëruar atë. Kur Perandori Gaozu e pyeti për gjendjen e tij, mjeku i tha se sëmundja e tij mund të shërohej, por perandori ishte i pakënaqur dhe e fajësoi mjekun: "Mos është dëshira e Qiellit që unë të arrita të mposht këtë perandori me rroba të thjeshta dhe vetëm me një shpatë? Jeta ime është e përcaktuar nga Qielli. Është e kotë edhe nëse Bian Que është këtu!" Ai refuzoi të vazhdonte trajtimin dhe dërgoi mjekun larg.

Para se të vdiste, ai tha se Cao Shen mund të zëvendësonte Xiao He-n si kancelar pas vdekjes së Xiao-s, dhe që Wang Ling mund të zëvendësonte Cao Shen-in. Ai gjithashtu tha se Wang Ling mund të ishte shumë i ri për të kryer detyrat e tij, kështu që Chen Ping mund të ndihmonte Wang-in, por Chen ishte gjithashtu i kualifikuar të merrte përsipër përgjegjësitë e një kancelari vetëm. Ai gjithashtu emëroi Zhou Bo-n si një kandidat të mundshëm për rolin e Komandantit të Madh. Ai vdiq në Pallatin Changle (長樂宮), Chang'an, më 1 qershor 195 p.e.s., dhe u zëvendësua nga Liu Ying, i cili u njoh historikisht si Perandori Hui.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • grindje Chu-Han
  • Pema familjare e dinastisë Han
  • Dinastia Han