Qin Shi Huang

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Qin Shi Huang (kinezisht: 秦始皇, fjalë për fjalë: "Perandori i parë i Qin",, 18 shkurt 259 BC - 10 shtator 210 para Krishtit) ishte themeluesi i dinastisë Qin (秦朝) perandori i parë i një Kine të bashkuar. Ai lindi në Ying Zheng (嬴政) ose Zhao Zheng (趙 政), një princ i shtetit të Qin. Ai u bë Zheng, Mbreti i Qin (秦王政) kur ai ishte trembëdhjetë, atëherë perandori i parë i Kinës kur ai ishte 38 pasi Qin kishte pushtuar të gjitha shtetet e tjera ndërluftuese dhe unifikoi të gjithë Kinën në 221 pes. Në vend që të mbante titullin e "mbretit" (王 wáng) që mbartte sundimtarët e mëparshëm Shang dhe Zhou, ai vendosi te quhej si Perandor i Parë (始 皇帝) i dinastisë Qin nga 220 në 210 pes. Titulli i tij i vetëshpallur "perandor", siç tregohet nga përdorimi i tij i fjalës "i pari", do të vazhdojë të mbeshtetet nga sundimtarët kinezë për dy mijëvjeçarët e ardhshëm.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]