Perandori Pilaf

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pilaf (ピラフ Pirafu), referohet si Perandori Pilaf ( ピラフ大王 Pirafu Daiō) nga vetë ai ose nga vartësit e tij, është personazh fiktiv në anime dhe manga Dragon Ball. Ai është një krijesë i vogël dhe blu cili ka dëshirë të ketë fuqi dhe ëndërron ta pushtoj botën. Në japonisht, ai dublohet nga Shigeru Chiba[1] Don Brown in the Ocean dub, Mike McFarlandfilmin e tretëDragon Ball, dhe nga Chuck HuberFunimation.

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandori Pilaf është një krijesë e vogël, blu, e çuditshme që vesh një tunikë jeshile, të kuqe dhe të zezë me një fije në qafë. Ai gjithashtu vesh pantallona blu dhe këpucë krem (e zezë në manga) dhe një kapelë me ngjyra. Në mes të tunikut të tij, ai ka një kanji që do të thotë "oriz i skuqur".

Fuqitë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dragon Ball Z: Tree of Might thotë se Pilaf ka një nivel të fuqisë prej 40.

Megjithëse fuqia e tij është e dobët në krahasim me armiqtë tjerë në seri, ai është treguar të jetë shumë inteligjent si ai është në gjendje për të ndërtuar radarin e tij dhe për të zhvilluar kostume të fuqishme robotike të energjisë që mund të bashkohen së bashku për të krijuar një robot gjigand. Përveç kësaj, ai është mjaft i shkathët pasi ai ishte në gjendje për të gjetur Electric Rice Cooker që përmban Mbretin Pikolo në mënyrë që të lirojë atë. Ai është treguar gjithashtu të ketë aftësi të konsiderueshme matematikore dhe programore në serinë e fundit Dragon Ball Super, nga të cilat edhe Bulma e njeh.

Kuriozitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "千葉繁:所属俳優:81produce" (në anglisht). 81 Produce. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2018. Marrë më 2015-03-07.