Peshëngritja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Weightlifting.jpg

Peshëngritja është një lloj sporti fizik. Edhe peshëngritja sikurse llojet tjera të sportit për qëllim ka argëtimin dhe zhvillimin e aftësive fizke dhe psiqike të sportitistëve. Në këtë lloj sporti zhvillohen gara që nga kohat antike. Rregullat e këtyre garave në thelbë kanë mbetur të njëjta me pak ndryshime duke u munduar që ato rregulla të standartizohen në gjithë rruzullin tokësor.

Ekipe shqiptare[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ekipi i peshëngritjes së Shtermenit (Shqipëri)
  • ...

Peshëngritës shqiptarë[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Flete personale - ketu gjeni informata për aktivitetet e peshëngritësve.

Top.gifKy artikull nga Sporti është një faqe e cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar.