Jump to content

Pet Shop Boys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pet Shop Boys
Background information
OrigjinaBritania e Madhe Londër, Angli
ZhanretSynthpop
House
Electropop
Vitet aktik1981 - prezent
LabeliParlophone, EMI, Atlantic, Sire, Sanctuary, Rhino
Antar/ëtNeil Tennant
Chris Lowe
Websitewww.petshopboys.co.uk

Pet Shop Boys është një duo electronic pop anglez, i përbërë nga Neil Tennant (vokal, tastierë, dhe herë pas here kitarë) dhe Chris Lowe (tastierë, dhe herë pas here vokal).

Pet Shop Boys kanë shitur më shumë se 50 milionë albume në të gjithë botën. Që nga viti 1986, ata kanë pasur 39 hite Top 30 22 hite Top 20Britani të Madhe, duke përfshirë katër Njëshe: "West End Girls", "It's a Sin", "Always on My Mind", dhe "Heart".

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume studioje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet "Disco"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikë Filmash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]