Pet Shop Boys

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pet Shop Boys
Pet shop boys boston concert.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United Kingdom (3-5).svg Londër, Angli
ZhanretSynthpop
House
Electropop
Vitet aktive1981 - prezent
Shtëpitë diskografikeParlophone, EMI, Atlantic, Sire, Sanctuary, Rhino
BashkëpunimetElectronic
Faqja zyrtarewww.petshopboys.co.uk
AnëtarëtNeil Tennant
Chris Lowe

Pet Shop Boys është një duo electronic pop anglez, i përbërë nga Neil Tennant (vokal, tastierë, dhe herë pas here kitarë) dhe Chris Lowe (tastierë, dhe herë pas here vokal).

Pet Shop Boys kanë shitur më shumë se 50 milionë albume në të gjithë botën. Që nga viti 1986, ata kanë pasur 39 hite Top 30 22 hite Top 20Britani të Madhe, duke përfshirë katër Njëshe: "West End Girls", "It's a Sin", "Always on My Mind", dhe "Heart".

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume studioje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet "Disco"[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume live[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzikë Filmash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]