Peter Sunde

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sunde në 2009

Peter Sunde Kolmisoppi (lindur 13 shtator 1978), i njohur dhe me nofkën brokep, është një politikan suedez, ndëmarrës i internetit dhe ligjërues me origjinë norvegjeze dhe finlandeze. Ai njihet si një nga bashkë-themeluesit dhe si ish-zëdhënës i projektit The Pirate Bay, një motor kërkimi që përdor teknologjinë BitTorrent. Ai është një promovues i barazisë sociale dhe ka shprehur shqetësime lidhur me çështjet e centralizimit të pushtetit në Bashkimin Evropian në blogun e tij. Sunde gjithashtu është i aktivizuar në Partinë Pirate të Finlandës.

Ndërlidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]