Petit Palais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Petit Palais në vitin 1900

Petit Palais (frengjisht: Petit Palais) është një muze arti në rrethin e 8-të të Parisit, në Francë. Petit Palais është ndërtuar për Ekspozitën Universelle të vitit 1900 ("ekspozita universale"), ajo tani strehon Muzeun e Arteve të Bukura të qytetit të Parisit ( Musée des beaux-arts de la ville de Paris ). Petit Palais ndodhet përballë Grand Palais në ish Avenue Nicolas II, sot Avenue Winston-Churchill. Fasadat e tjera të ndërtesës përballen me Seine dhe Avenue des Champs-Élysées .

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Petit Palais është një nga katërmbëdhjetë muzetë e qytetit të Parisit që janë përfshirë që nga 1 janari 2013 në korporatën publike Paris Musées . Është renditur që nga viti 1975 si një monument historik nga Ministria e Kulturës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1894 u mbajt një konkurs për zonën e ekspozitës 1900. Palais de l'Industrie nga Panairi Botëror i 1855 u konsiderua i papërshtatshëm dhe do të zëvendësohej me diçka të re për Ekspozitën e 1900-ës. Arkitektët kishin mundësinë të bënin atë që dëshironin (ndryshonin, shkatërronin ose mbanin) me Palais de l'Industrie. Në fund, Charles Girault fitoi konkursin dhe ndërtoi Petit Palais si një nga ndërtesat që zëvendësoi Palais de l'Industrie.

Ndërtimi i Petit Palais filloi më 10 tetor 1897 dhe përfundoi në prill 1900. Kostoja totale e Petit Palais në kohën e ndërtimit ishte 400,000 paund. Në vitin 1902, Petit Palais u bë zyrtarisht Palais des Beaux-Arts de la Ville de Paris. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Petit Palais of Paris - Tipps & Infos". Come to Paris. Marrë më 26 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)