Petit suisse

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Petit suisse
Vendi i origjinës France
Rajoni, fshati Normandi, Auvilliers
Burimi i qumështit Lopa
I pasterizuar Po
Tekstura E butë, kremoze
Koha e vjetërimit ?
Çertifikimi N/A

Petit-suisse (që do të thotë "djathë i vogël zviceran") është një djathë francez nga rajoni i Normandisë .

Prodhimi dhe përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Petit-suisse është një djathë "fromage frais", një djathë i papjekur, i pakripur, i butë dhe kremoz me një strukturë më afër një kosi shumë të trashë sesa një djathë tipik. Është bërë nga qumështi i lopës i pasuruar me krem, në mënyrë që lëndët e ngurta të tij të thata të përmbajnë rreth 40% përmbajtje yndyre (rreth 10% në produktin aktual të ngrënë). Djathi më pas lëmohet dhe kullohet në një centrifugë . Një djathë tipik peshon 30 ose 60 gram dhe është i paketuar në një cilindër rreth 4. cm e lartë dhe 3 cm diametër ose 5 cm me 4 cm në madhësi më të madhe.

Petit-suisse mund të konsumohet me sheqer, si ëmbëlsirë ose më vete ose me reçel ose mjaltë, ose të kriposet dhe të piperohet me barishte. Përdoret edhe në mbushjet e mishit. Një përzierje e petit-suisse dhe mustardë aplikohet ndonjëherë te lepurit për të parandaluar tharjen e mishit gjatë gatimit.