Philip Jaisohn

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Philip Jaisohn
Emri Seo Jae-pil dhe Seo Jai-pil
Krytar i
Partia Politike
Porfesioni aktivistë të rezistencës, Filozof liberal, Anatomi mjek, Potikan
Datlindja 7 janar 1864
Vendlindja Asan, Jeolla së Jugut, Koresë së Jugut
Datvdekja 5 janar 1951
Vendvdekja Media, Filadelfia, USA
Feja Protestante, Metodist Kisha
Bashkortja Lady Lee(1879-1880), Lady Kim(1880-1884), Muriel Mary Armstrong(1894-1944)

Philip Jaisohn lindi më 7 janar 1864Bosung mbi Inn në Jeolla së Jugut ; vdiq më 5 janar 1951 në Media, Filadelfia, ishte aktivistë të rezistencës, politikanët, Filozof liberal, Anatomi mjek e Koresë.[1] Në 1896, themelues i Lajmet e pavarur(독립신문;獨立新問), Klubi i pavarur(독립협회;獨立協會)[1], klubit i dhjetë mijë njerëz(만민공동회;萬民共同會).

Emri Korean ishte Seo Jae-pil(서재필;徐載弼) dhe Seo Jai-pil, pseudonimi ishte Songjae(송재;松齋[2]), Ssangkyong(쌍경;雙慶), penname ishte N.S Osia.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b (20) Seo Jae-pil: pioneering reformer, independence fighter koreatimes 2011.12.28 (English)
  2. ^ Seo Jae-pil[lidhje e vdekur] (Koresë)

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]