Phoebe Hart

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Phoebe Hart është një regjisore, ligjëruese dhe aktiviste interseks, e diagnositfikuar me sindromën Androgen Insensitivity Syndrome. Hart jep leksione në filmografi, televizion dhe media dixhitale në universitetin Queensland University of Technology, si dhe drejton Hartflicker, një kompani produksionesh filmike dhe videosh. Ajo njihet për filmin autobiografik, Orchids, My Intersex Adventure.

Fillimet në jetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hart përshkruan se si asaj iu tha se nuk do të kishte asnjëherë menstruacione, as nuk do të kishte fëmijë por arsyet nuk iu shpjeguan kurrë pasi tema ishte tabu. Kur Hart ishte 17 vjeçare mamaja e saj i tregoi për sekretin familjar, që Hart ishte interseksuale. Hart u detyrua të kaloj sterilizimin dhe në dokumentarin ku ajo rrëfen për jetën e saj, e specifikon dhe traumën psikike që kaloi pas operacionit si dhe fshehtësinë e gjithë zhvillimit të operacionit. Gjatë filmimeve të dokumentarit auto-biografik prindërit refuzuan në fillim të bëheshin pjesë e tij.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Film Synopsis". Orchids, My Intersex Adventure. 3 tetor 2010. Marrë më 26 tetor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Phoebe Hart". TEDx. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)