Piceli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Piceli është një majë mali i cili ndodhet në rajonin e njohur si Shala e Bajgorës, në Kosovë. Ai ndodhet në pjesën veriore të vendit, 30 km në veri të Prishtinës. Maja e Picelit është 1 408 metra mbi nivelin e detit. Terreni përreth Picelit është kryesisht malor. Pika tjetër më e lartë në rajon është 1,734 metra mbi nivelin e detit, 4.7 km në veriperëndim të Picelit. Qyteti më i afërt është Mitrovica , 18.1 km në jug-perëndim të Picelit. Rrethinat rreth Picelit janë një mozaik i tokës bujqësore dhe vegjetacionit natyror. Klima në zonë është e lagësht dhe subtropikale. Temperaturat mesatare vjetore janë 10 ° C . Muaji më i ngrohtë është korriku, kur temperatura mesatare është 21 ° C, dhe më i ftohti është janari, me -2 ° C. Mesatarja vjetore e të reshurave është 931 milimetra. Muaji maj ka një mesatare të reshjeve prej 131 mm ndërs gushti, me reshje prej 17 mm. [1][2][3][4]  

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ PiceliGeonames.org (cc-by); pas përditësuar 2015-02-15; baza e të dhënave të shkarkuar në 2015-05-23
  2. ^ "NASA Earth Observations: Land Cover Classification". NASA/MODIS. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "NASA Earth Observations Data Set Index". NASA. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "NASA Earth Observations: Rainfall (1 month - TRMM)". NASA/Tropical Rainfall Monitoring Mission. Marrë më 30 janar 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)