Pierre-Auguste Renoir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Pierre-Auguste Renoir (shqiptimi: Pjerë Ogystë Rënuar) (25 shkurt 1841 - 3 dhjetor 1919) ishte një artist francez i cili ishte një piktor kryesor në zhvillimin e stilit Impressionist. Si celebrator e bukurisë dhe sensualitetit sidomos femërore, është thënë se "Renoir është përfaqësuesi i fundit i një tradite e cila shkon direkt nga RubensWatteau.

Pierre-Auguste ishte babai i pikorit Pierre Renoir ishte regjisori Jean Renoir.

Pierre Auguste Renoir
U lind në25 shkurt 1841
Vdiq3 dhjetor 1919
KombësiaFrancez
ProfesioniPiktor,Artist

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pierre-Auguste Renoir ka lindur në Limoges, Haute-Vjenë,Francë, fëmija i një familjeje të klasës punëtore. Si një djalë, ai ka punuar në një fabrikë prej porcelani, ku talentin e tij duke çuar në atë që të zgjedhur për të pikturuar harton në Kinë gjobë. [2] Ai gjithashtu pikturuar perdet për misionarët e huaj dhe dekorata për tifozët para se ai u regjistrua në shkollën e artit. [3] gjatë këtyre viteve të hershme, ai i vizitoi shpesh Luvrit për të studiuar piktorëve francez master.

Në 1862, ai filloi studimin e artit sipas Charles Gleyre në Paris. Atje ai u takua Alfred Sisley, Frédéric Bazille, dhe Claude Monet. [4] Në disa raste gjatë viteve 1860, ai nuk kishte para të mjaftueshme për të blerë bojë. Edhe pse Renoir parë filloi piktura ekspozuar në Sallonin e Parisit në vitin 1864, [5] njohjen nuk kanë ardhur edhe për dhjetë vjet, për shkak, pjesërisht, për të trazirave të Luftës Franko-Prusiane.

Në vitin 1874, dhjetë-vjeçare miqësi me Jules Le Coeur dhe familjen e tij përfundoi, [7] dhe Renoir humbur jo vetëm mbështetjen e të vlefshme të fituara nga shoqata, por një pritje bujare për të qëndruar në pronën e tyre pranë Fontainebleau dhe pyjore e saj skenik. Kjo humbje e një lokacion pikturë preferuar ka rezultuar në një ndryshim të dallueshme të subjekteve.

Renoir përvojë brohorit e tij fillestare, kur gjashtë nga pikturat e tij ishin të varura në ekspozitën e parë Impressionist në vitin 1874. Në të njëjtin vit, dy nga veprat e tij ishin treguar me Durand-Ruel në Londër.

Në 1881, ai udhëtoi për në Algjeri, një vend që ai të lidhur me Eugène Delacroix, [8] pastaj në Madrid, për të parë punën e Diego Velazquez. Pas kësaj, ai udhëtoi për në Itali për të parë kryeveprat e Titiani në Firence dhe pikturat e Raphael në Romë. Më 15 janar 1882 Renoir u takua me Richard Wagner kompozitori në shtëpinë e tij në Palermo, Sicili. Renoir pikturuar portreti Wagner në vetëm tridhjetë e pesë minuta. Në të njëjtin vit, Renoir convalesced për gjashtë javë në Algjeri pas kontraktuese pneumoni, e cila përgjithmonë dëmtuar sistemin e tij të frymëmarrjes.

Në 1883, ai kaloi verën në Guernsey, duke krijuar pesëmbëdhjetë pikturat në pak më shumë se një muaj. Shumica e këtyre Huet Moulin funksion, një gji në Shën Martin, Guernsey. Guernsey është një nga Ishujt Channel në Channel anglisht, dhe ajo ka një peizazh të ndryshme që përfshin plazhet, shkëmbinjtë dhe gjiret. Këto piktura janë subjekt i një sërë të pullave postare përkujtimore të lëshuar nga rreth i ndihmëssherifit e Guernsey në vitin 1983.

Ndërkohë që jetojnë dhe punojnë në Montmartre, Renoir punësuar si Valadon Suzanne model, i cili përbën për të (u larë, 1885-87; Dance në Bougival, 1883) [10] dhe shumë prej piktorëve të tij duke studiuar teknikat e tyre, në fund ajo u bë një nga piktorët kryesor i ditës.

Në vitin 1887, vit kur mbretëreshës Viktoria festoi jubileun e Artë e saj, dhe me kërkesën e shok e mbretëreshës së, Phillip Richbourg, ai dhuroi disa piktura "francez Impressionist Piktura" katalog si shenjë e besnikërisë së tij.

Në 1890, ai u martua me Aline Victorine Charigot, të cilët, së bashku me një numër të shokëve të artistit, kishte shërbyer tashmë si një model për Le canotiers Déjeuner des (Drekë të Partisë Boating, 1881), dhe me të cilin ai tashmë kishte një fëmijë, Pierre, në vitin 1885. [9] pas martesës së tij, Renoir pikturuar shumë skena e gruas së tij dhe jetën e përditshme të familjes, duke përfshirë fëmijët e tyre dhe infermiere të tyre, kushëriri Aline e Gabrielle RENARD.Renoirs kishte tre djem, njëri prej të cilëve, Jean, u bë një regjisor të përmendet dhe një tjetër, Pierre, u bë një fazë dhe aktor i filmit.

Vitet e Fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rreth 1892, Renoir zhvilluar artrit reumatoid. Në 1907, ai u transferua në klimën e ngrohtë të "Les Collettes", një fermë në Cagnes-sur-Mer, në afërsi të bregdetit të Mesdheut. [11] Renoir pikturuar gjatë njëzet viteve të fundit të jetës së tij, edhe kur artrit kufizuar e tij lëvizjes, dhe ai ishte i lidhur me rrota. Ai zhvilluar deformime progresive në duart e tij dhe ankylosis e shpatullën e tij të djathtë, duke kërkuar atë për të përshtatur teknikën e tij pikturë. Ajo ka qenë shpesh raportuar se në fazat e avancuara të artritit tij, ai pikturuar nga të paturit e një furçë të ngjitur në gishtat e tij të paralizuar, [12], por kjo është e gabuar, Renoir mbeti në gjendje të kuptojnë një furçë, edhe pse ai kërkohet një asistent në vendin e tij në dorën e tij. [13] duke i dhënë duart e tij me zakonshëm, e dukshme në fotografi fund e artistit, shërbeu për të parandaluar acarim të lëkurës.

Gjatë kësaj periudhe, ai ka krijuar skulptura duke bashkëpunuar me një artist i ri, Richard Guino, i cili ka punuar balta. Renoir përdorur edhe një kanavacë të lëviz, apo roll foto, për të lehtësuar punon pikturë e madhe me lëvizshmëri të kufizuar e tij të përbashkët.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1919, Renoir vizitoi Louvre për të parë pikturat e tij varur me ato të mjeshtrave të vjetër. Ai vdiq në fshatin Cagnes-sur-Mer, Provence-Alpes-Côte d'Azur, më 3 dhjetor vdiq në Paris.

Galeria e disa Pikturave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]