Pine Bluff, Arkansas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pine Bluff, Arkansas
Anglisht : City of Pine Bluff
qytet
noform
Downtown Pine Bluff
Stema_figura
Vendndodhja
Pine Bluff, Arkansas is located in SHBA
Pine Bluff, Arkansas
Pine Bluff, Arkansas

Koordinatat: 34°13′V 92°1′P / 34.217°V 92.017°P / 34.217; -92.017

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arkansas
Qarku Jefferson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 121.3 km2
 •  tokësore 118.1 km2
 •  ujore 1.2 km2
Lartësia 67 m (m.n.d.)
Popullsia 49083 banorë (2010)
 •  aglomerati 100.258 banorë
Dendësia 404.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi January 8, 1839
Zona Kohore CST-6
Verore CDT-5
Kodi Postal 71601, 71603, 71611, 71613
Prefiksi 870
Faqja Zyrtare www.cityofpinebluff.com

Pine Bluff, Arkansas (City of Pine Bluff) është një qytet në qarkun Jeffersonshtetit federal Arkansas, SHBA. Në Pine Bluff, Arkansas jetojnë 49083 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 404.6 banor/km2 (1048.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 121.3 km2 (46.8 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 67 m (220 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pine Bluff, Arkansas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale