Pink (Serbia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Radio Televizioni Pink (shkurt: RTV Pink; Serbisht: Радио-телевизија Пинк (РТВ Пинк)/Radio-televizija Pink, e njohur shkurt si Pink) është një rrjet televiziv e popullarizuae dhe me pronësi private në Serbi. Pink është stacioni kryesor kormecial në tregun e transmetimeve televizive serbe. Pink ka fituar një reputacion të fortë për programet argëtuese. Stacioni ofron një përmbledhje të filmave ndërkombëtar / vendas (aksion, thriller, drama, komedi), sitcoms dhe drama amerikane dhe telenovela latine, poashtu talk/variety show dhe reality shows.

Sipërmarrja kryesore e RTV Pink është Pink International Company e bazuar në Beograd, e cila është anëtare e Pink Media Group (PMG), e cila është në pronësi të Željko Mitrović.

Programi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompania filloi transmetimin e sinjalit televiziv më 16 shtator 1994 në ora 20:00, fillimisht në kanalin analog 57 në Beograd.

Në tetor të vitit 2000, pas ndryshimeve politike në Serbi, RTV Pink filloi të grumbulloi divizionin e lajmeve të kryesuar nga Tanja Jordoviç, e cila është kryeredaktore aktuale. Në fillim prodhimi i tërë ishte i kufizuar në transmetimet Infotop, të shumëfishta të përditshme në një format të stilit të buletinit, së bashku me një transmetim qendror prej 30 minutash në mbrëmje. Infotop kryesisht përbëhej nga raporte të agjencive të lajmeve, pasi Pink nuk kishte zhvilluar ende një rrjet tradicional të korrespondentëve.

Në tetor 2005, Pink krijoi interes në lidhje me ndarjen e lajmeve. Për muaj me rradhë, rrjeti në mënyrë agresive promovoi fillimin e gazetës qendrore të përditshme Nacionalni dnevnik që zëvendësoi Infotop, të vendosur në orën 7:30 të orës deri në revistën Dnevnik 2 të firmosjes së RTS-së. Pas gabimeve gjatë periudhës së fillimit, transmetimi u stabilizua. Dnevnik 2 nuk u zu në shikim të përgjithshëm nga ndonjë rrjet televiziv. Fillimisht, Nacionalni dnevnik u prit nga pesë ankorë të vjetër (Aleksandar Crkvenjakov, Mihajlo Kovac, Tanja Jordoviq, Petar Lazoviq dhe Nenad Ristiq) të cilët rrotulloheshin çdo ditë. Linja e spirancës ka ndryshuar që atëherë dhe transmetimi në mbrëmje i Nacionalni dnevnik tani është ankoruar nga gazetarë me përvojë Slavko Beleslin dhe Tanja Radjenovic nga e hëna deri të premten. Fundjavët janë të ankoruara nga një ekip tjetër me dy persona. Në dhjetor 2008, Nacionalni dnevnik debutoi një set të ri, duke nënvizuar qasjen e re më serioze për të dhënë lajmet.

RTV Pink ka transmetuar seriale dhe telenovela të huaj përfshirë ato latino-amerikane, turke dhe indiane.

Vlerësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mes viteve 1999 dhe 2006, Pink dominonte tregun e televizionit serb dhe mori vlerësime më të larta çdo vit. Që nga viti 2006, transmetuesi publik RTS1 mori përsipër, duke bërë vlerësimet e përgjithshme në çdo sezon, përveç 2009-2010 kur Pink fitoi garën e përgjithshme të shikuesve.

Programi ka shënuar suksese të mëdha në shumë zhanre programore. Programet e ndryshme muzikore si Zvezde Granda vazhdimisht tërheq audienca të mëdha shikimi. Në vitin 2008, Zvezde Granda, kopja e prodhimit amerikan të American Idol, arriti një vlerësim të lartë të paparë (80 përqind të tregut në një moment) gjatë transmetimit të finales së saj. Më shumë se 2 milionë mesazhe me tekst u dërguan gjatë transmetimit të emisionit. Pink ka qenë gjithashtu në ballë të prezantimit të formatit të reality show në Serbi me programe të tilla si Sve za ljubav dhe Menjam ženu. Në fillim të vitit 2009, RTV Pink filloi transmetimin e momentit të së vërtetës. Ky program dominon vlerësimet në kohëzgjatjen e javës së tij dhe ka provuar të jetë shumë popullor. Në sezonin e programimit të vjeshtës 2009, RTV Pink lançoi "The Farm", shfaqjen më të fundit të realitetit që tërhoqi një bazë të madhe të shikuesve. Pink ka krijuar gjithashtu reputacionin e saj për disa nga ngjarjet e saj të programimit të veçantë si Miss World Serbian Selection. Filmi i javës së Pink përfshin drama, aksion, komedi, filma ndërkombëtarë dhe jugosllavë / serbë. Pink ka pasur marrëveshje të mëdha të prodhimit për filmat amerikanë me blloqet me Sony, Warner, Paramount, etj. Në sezonën e fundit, Pink ka vënë më pak filma në skemën e saj të programimit të përditshëm, duke transmetuar filma kryesisht në mbrëmje.

Në sezonin e ri 2009, Pink filloi skemën e programimit më ambicioz ndonjëherë me shfaqje që kanë të ngjarë të kapin interesin e ri të shikuesit (p.sh. The Farm) dhe një vazhdimësi të programeve më parë të suksesshme për të mbajtur audiencën e tij (p.sh. Momenti i së Vërtetës). Përtej bordit, Pink prezanton shfaqje të ndryshme muzikore, shfaqje argëtuese, seri televizive të prodhuara në vend, një seri dramatike të prodhuar në vend, etj. Stacionet e tjera nuk kanë ndjekur shembullin në nisjen tërësisht të programimit të ri dhe duke iu përgjigjur kërkesave të audiencës shikuese.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]