Jump to content

Pinoku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pinoku

Pinoku (Italisht: Pinocchio) është një personazh imagjinar dhe protagonist i romanit për fëmijë Aventurat e Pinokios (1883) nga shkrimtari italian Carlo Collodi nga Firence, Toscana. Pinokio u gdhend nga një gdhendës druri i quajtur Gepeto në një fshat toskan. Ai është krijuar si një kukull prej druri, por ëndërron të bëhet një djalë i vërtetë. Ai njihet për hundën e tij të gjatë, e cila rritet kur gënjen.

Pinokio është një ikonë kulturore dhe një nga personazhet më të rimenduar në letërsinë për fëmijë. Historia e tij është përshtatur në shumë media të tjera, veçanërisht në filmin e Disney-t të vitit 1940, Pinocchio. Collodi shpesh përdorte dialektin toskan italian në librin e tij. Emri Pinocchio ndoshta rrjedh nga forma e rrallë toskane Pinocchio ("arrë pishe") ose e ndërtuar nga pino ("pemë pishe, dru pishe") dhe occhio ("sy").

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]