Pipi Çorapegjata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Inger Nilsson (1968)
Villa Villekulla, shtëpi e përdorur për film dhe seri, Gotland është e vendosur në qytetin e Vibble

Pipi Çorapegjata (në gjuhën suedeze është Pippi Långstrump), me emrin e saj të plotë Fifilolotte Victuailles jastëk vë llapë e bija e Efraim Çorapegjata (Pippilotta Viktualia Rullgardina Krusmynta Efraimsdotter Långstrump në suedisht) është protagonist i një seri të novela për fëmijë me shkrim midis 1945 dhe 2000 nga suedeze Astrid Lindgren autorit. Parë katër novela në këtë seri janë adoptuar për televizion me Inger Nilsson në rolin e fifi. Adaptim televiziv ishte një sukses i madh në disa vende evropiane. Për më tepër Pipi Çorapegjata është animuar gjithashtu.

Astrid Lindgren krijuar karakter Pipi Çorapegjata për vajzën e e saj Karin, e cila po vuante nga inflamacion të mushkërive dhe të dashur për të dëgjuar tregimet e tha nga nëna e tij.

Pipi, personazhi kryesor ne këtë seri romanesh, jeton në Villa Drôlederepos i njohur edhe si Villekula Villa "me z. Nilson (ose Z. Smith), një majmun dhe Xhaxha Alfred, një kalë. Kjo vajzë eshte nëntë vjet, "jo më shtatlartë se tre mollë", është babai i Efraim kapiteni Longstocking, Mbret i deteve te Jugut. Para se të bëhej mbret, ai ishte një pirat dhe u quajt terrorist i deteve te veriut. Sipas Dewey, ajo do të jetë tepër i madh për të mbytem. Pipi është gjithashtu shumë e pasur (ka një gjoks të plotë e monedha ari) dhe të fortë (ajo është në gjendje të sjellin kalin e saj dhe të ikin nga dy oficerë të policisë). Ajo ka dy miqtë Tomi dhe Anika, të cilët jetojnë në shtëpi pranë Pipit. Këto dy të fundit janë të impresionuar nga Pipi shpesh mund te gënjejne kur ata dëshirojnë ose ngjit në mobilje të vilë e tij dhe të argëtohen me atë që dëshiron atë. Ky karakter e pazakontë ka kontribuar në luftën kundër përfaqësime seksiste dhe stereotipik e fëmijëve në libra për fëmijë. Në botimet e parë, Pipi Çorapegjata ishte diskredituar, të rriturit mendojnë se një karakter shumë për fëmijët kishin për të mençur dhe më pak jo-standard. Në skenën e 80-punk (sidomos Gjermani), e mund të shohin vajzat e reja veshur si dhe grupe të interpretuar Pipi kreditë e TV seri, duke përfshirë dhe WIZO Die Frohlix. Fifi dhe Zora kuqo ishte një simbol politik.

Në Mijëvjeçarit trilogji njohur suedez detektivi, karakterin e Lisbeth Salander është frymëzuar nga Pipi Çorapegjata. Kjo është referuar edhe herë të shumta në tekst.

bota e saj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pippi jeton në një fshat të vogël suedez, ndarjen e shtëpisë ajo stilet "Villa Villekulla" me majmunin e saj, z. Nilsson dhe kalin e saj, Old Man, por nuk ka të rriturit apo të afërm. Ajo kishte shoke te ngushte dy fëmijët që jetojnë në vendin fqinj-: Tomi dhe Annika Settergren. Te tre kanë shumë aventura. Znj Settergren shpesh është dakord me sjellje te vrazhdë nganjëherë Pippi dhe mungesa e arsimit, por z. Settergren mendon se nuk do t'i Pippi Tomi dhe Annika në rrezik, dhe se vlerat Pippi miqësinë e saj me palë e mësipërme pothuajse asgjë në jetën e saj. Mall e dy Pippi kryesore janë një valixhe plot me monedha ari (që ajo përdoret për të blerë kalë të saj) dhe një gjoks të madh të mbathje përmban thesare të ndryshme të vogla.

Edhe pse mungon shumë arsimin formal, Pippi është shumë inteligjent në një mënyrë të përbashkët-kuptim, ka një sens të mirë-honed e drejtësi dhe paanësi, dhe ka mësuar nga një shumëllojshmëri të gjerë të përvojave. Ajo do të tregojë respekt (edhe pse ende është në vet stilin e saj unik) për të rriturit që i trajtojnë fëmijët e saj dhe të tjerë në mënyrë të drejtë. Qëndrimi i saj ndaj më të keq e të rriturve (nga një këndvështrim fëmijës) është shpesh se e shpëlarë, pamend dhe llafazan i një fëmije, me shumicën e objektivave të saj nuk e kuptuar se sa i mprehtë dhe dinak Pippi derisa ajo është e bërë budallenj e tyre. Pippi ka një talent të mahnitshme për tjerrje tregime gjatë, pse ajo normalisht nuk ka gënjeshtër me qëllim të dëmshme, përkundrazi, ajo tregon të vërtetën në formën e humorously histori të çuditshme.

Në disa filma Pippi është treguar të jetë një notar të shkëlqyer. Ajo do të mendoj asgjë të marrë një rënie ndërsa veshur tërësisht në fustanin e saj të shkurtër me këpucë të tepërt Mismatched lara-lara dhe kofshë-stockings high.

Pippi është vajza e marinar Efraimit Longstocking, kapiteni i anijes me vela Hoptoad (Hoppetosse në gjuhën suedeze), nga i cili trashëgoi Pippi sens e saj të zakonshme dhe forcë të jashtëzakonshme. Longstocking Kapiten është personi i vetëm i njohur i cili mund të përputhen me Pippi në aftësinë fizike. Ai fillimisht blerë Villa Villekulla për të dhënë bijës së tij një jetë më të qëndrueshme në shtëpi se sa që në bord anije, Edhe pse Pippi do jetë detar dhe është një marinar i mirë dhe timonier se shumica e ekuipazhit të atit të saj. Pippi në pension të Villekulla Villa pasi babai i saj u besoi humbur në det, i vendosur në besimin e saj se babai i saj ishte ende gjallë, sikur është bërë një mbret ishull, dhe do të vijnë për të kërkuar atë atje.

Siç doli, kapiteni Longstocking u larë në breg me një ishull të Detit të Jugut të njohur si Isle Kurrekurredutt, ku ai u bërë shefi i "yndyra e bardhë" nga njerëzit e tij amtare. Kapiteni u kthye në Suedi për të sjellë Pippi ne shtepine e tij të ri në detet e Jugut, por Pippi gjetur veten bashkangjitur Villa dhe miqtë e saj të ri Tomi dhe Annika, dhe vendosi që të qëndrojë aty ku ajo ishte, edhe pse ajo dhe fëmijët nganjëherë u udhëtime me babai i saj në bordin Hoptoad, duke përfshirë edhe një udhëtim në Kurrekurredutt ku ajo u konfirmua si "vajza" tha shefi i bardhë të trashë, Princesha Pippilotta.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]