Pipob On-Mo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pipob On-Mo
Pipob On-Mo.jpg
Të dhënat personale
Emri i plotëPipob On-Mo
Data e lindjes22 prill 1979
Vendi i lindjesPhichit, Tajlanda
Gjatësia1,63 m (5 ft 4 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualChonburi F.C.
Numri10
Karriera në rini
1995–1997Phichit F.C.
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1998–2004Police Tero F.C.137(59)
2005–Chonburi F.C.261(115)
Ekipi kombëtar
2005–2012Tajlanda6(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Pipob On-Mo (Tajlandisht: พิภพ อ่อนโม้; lindi më 22 prill 1979) është futbollistë tajlandezë i cili luan si sulmues në klubin Chonburi FC. Ai ka luajtur edhe në kombëtaren tajlandeze nga viti 2005 deri më 2012.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e Pipob On-Mo filloi në vitin 2000 me klubin Police Tero F.C.. Ai ka fituar dy kampionate me klubin. Që nga viti 2005, ai luan për klubin Chonburi FC.