Piramidat Tokë Stob

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Piramidat e Stob Earth janë formacione shkëmbore, të njohura si shtylla shkëmbore, të vendosura në ultësirën e rangut malor Rila në Bullgarinë jug-perëndimore. Ata kanë një sipërfaqe prej 0.7 km 2 afër fshatit Stob, Provinca Kjustendill . Formacionet shkëmbore janë deri në 12 m të larta dhe deri në bazë 40m të trasha . Forma e tyre është kryesisht konike si kërpudhat. Disa nga kolonat janë në majë të gurëve të sheshtë.

Vendndodhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piramidat Stob Earth janë të vendosura në ultësirat perëndimore të vargut malor Rila në Gadishullin Ballkanik në një lartësi midis 600 dhe 750 m. Ata zënë kreshtën e Klisura përballë luginës së lumit Rilska, një degë e majtë e Strumës . [1] [2] Ato janë të vendosura në më pak se një kilometër në lindje të fshatit Stob në Komunën Koçerinovo, Provinca Kjustendill . .

Gjeologjia dhe formimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

earth pyramids
Një pamje nga lart
earth pyramids
Një pamje e piramidave

Faktori kryesor për formimin e piramidave Stob është erozioni për shkak të reshjeve të shiut. Pika e shiut depërtojnë në sedimentin e salduar lehtë dhe e shpërlajnë vazhdimisht. Vendndodhja e pjesëve shkëmbore në shtresë përcakton vendin, madhësinë dhe formën e secilës piramidë sepse ato parandalojnë gërryerjen e shtresave më poshtë. [2] Ato janë të mbuluara nga një 1 cm shtresë e trashë prej argjile e djegur nga dielli e cila mbron gurin nga erozioni.

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Piramidat Stob Earth ndryshojnë në formë nga të mprehta në formë konike. Lartësia e tyre është mesatarisht rreth 6 deri në 10m por mund të arrijë deri në 12 m; trashësia në bazë është deri në 40 m. [1] [2] [3] Shumica e tyre janë në drejtimin jugor, por ka edhe disa të grupuar së bashku në shpatet veriore të kreshtës me pamje nga Stob.

Ato janë destinacion turistik, megjithëse nuk janë aq të njohura sa Piramidat Tokësore Melnik shumë më të mëdha. [1] [3] Formacionet shkëmbore janë lehtësisht të arritshme përmes autostradës Struma dhe rrugës paralele të klasit të parë I-1 që janë pjesë e rrugës evropiane E79 përgjatë luginës së Strumës.

Piramidat Stob u shpallën një pikë referimi natyrore në vitin 1964 me një shtrirje totale të sipërfaqes së mbrojtur prej 7.4 hektarësh, ose 0.74   km 2 . [4]

Citatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Geographic Dictionary of Bulgaria 1980
  2. ^ a b c "Stob Earth Pyramids". Geologic Phenomena of Bulgaria (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2011. Marrë më 30 qershor 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "geosites" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "geosites" defined multiple times with different content
  3. ^ a b "Stob Earth Pyramids". Official Tourism Portal of Bulgaria (në bullgarisht). Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2018. Marrë më 30 qershor 2018. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "tourism portal" defined multiple times with different content
  4. ^ "Register of the Protected Territories and Zones in Bulgaria". Official Site of the Executive Environment Agency of Bulgaria (në bullgarisht). Marrë më 30 qershor 2018.