Jump to content

Provinca Qystendil

Coordinates: 42°15′N 23°0′E / 42.250°N 23.000°E / 42.250; 23.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Provinca Kjustendill)
Qystendil
Bullgarisht | Област Кюстендил
——   Provincë   ——
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Vendndodhja e provincës në Bullgari
Shteti: Bullgaria
Kryeqëndra: Qystendili
Nr. i bashkive: 11
Guvernanti: Lyubomir Anchev
Sipërfaqja: 3,084 km2
Popullsia: 135,664 banorë
Dendësia: 43.990 banorë/km2
Zona kohore: UTC+2
Targa: KH
ISO 3166-2: BG-10
Faqja Zyrtare: www.kn.government.bg

Provinca Qystendil (bullgarisht: Област Кюстендил Oblast Kjustendill) është një nga 28 provincat e Bullgarisë. Provinca (oblasti) ndahet në 11 bashki me një sipërfaqe prej 3,084 km2 dhe me popullsi të përgjithshme 135,664 banorë.[1][2][3] Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin provinca është qyteti Qystendil.

Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së provincës në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore (1946-2009):

Rajoni Kjustendil
Viti 1946 1956 1965 1975 1985 1992 2001 2005 2007 2009
Popullsia 199,936 193,571 197,096 198,876 190,714 181,347 162,534 152,714 149,187 145,577
Burimet: National Statistical Institute,[1] „citypopulation.de“,[2] „pop-stat.mashke.org“,[3]
Komunat

Provinca ka 9 bashki:

Bashkia Bullgarisht Pop.[4]
Boboshevo Бобошево 3.016
Bobov Doll Бобов дол 10.266
Dupnica Дупница 54.671
Koçerinovo Кочериново 4.506
Qystendil Кюстендил 74.395
Njevestino Невестино 2.738
Rila Рила 3.424
Sapareva Banja Сапарева баня 8.165
Trekljano Трекляно 547
  1. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe bashkitë bullgare në 2009 Arkivuar 13 nëntor 2010 tek Wayback Machine
  2. ^ a b Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Popullsia botërore e qyteteve
  3. ^ a b pop-stat.mashke.org
  4. ^ Stampa:Bg Popolazione al 15.03.2009 da Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo


42°15′N 23°0′E / 42.250°N 23.000°E / 42.250; 23.000