Jump to content

Policia Kombëtare e Venezuelës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Policia Kombëtare Bolivariane (spanjisht: Policía Nacional Bolivariana, PKB ) është forca policore kombëtare e Venezuelës, e krijuar në vitin 2009. Zbatimi i ligjit në Venezuelë ka qenë historikisht shumë i fragmentuar dhe krijimi i një force policore kombëtare fillimisht ishte jopopullor mes publikut dhe organizatave. [1] Krijimi i një policie kombëtare ishte një nga rekomandimet e Komisionit Kombëtar për Reformën Policore (CONAREPOL) të vitit 2006. Në kohën kur u ngrit forca, paga për oficerët e forcës së re ishte tre herë më e lartë se ajo e forcave ekzistuese.

Që nga korriku 2010, PKB-ja kishte rreth 2,400 oficerë, me 1,400 të tjerë në trajnim. Tani ajo është rritur në rreth 20,000 forca të policisë kombëtare.

  1. ^ "THE POLITICS OF THE METROPOLITAN POLICE" (PDF). United States Department of State. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 nëntor 2010. Marrë më 4 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)