Policia Kufitare dhe Migracionit (Shqipëri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Policia Kufitare dhe Migracionit

Emblema e Policisë Kufitare
Themeluar 25 shkurt 1924
Forma e tanishme 1992
Qendra e Bazës Tiranë
Komanda
Drejtori Saimir Boshnjaku[1]
Pjese e Policisë e Shetetit
Artikuj të ndyshëm
Historia Roja Kufitare Mbretërore (1925—1939)


Policia Kufitare dhe Migracionit është një ent i zbatimit të ligjit nën mbikëqyrjen e Policisë së Shtetit Shqiptar. Është i ngarkuar të mbikëqyrë dhe kontrollojë kalimin e mallrave dhe personave nëpër territorin e vendit. Policia Kufitare dhe Migracionit kryen masa zbatimi për të parandaluar kalimet e paligjshme kufitare të shtetasve të huaj dhe shtetasve të përfshirë në trafikun e paligjshëm të mallrave. Bashkëpunon me subjektet e tjera të policisë së shtetit në përpjekje për të lehtësuar një menaxhim efikas dhe sigurt të kufijve.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 8 lëvizje të reja në Policinë e Shtetit
  2. ^ "Misioni i Kufirit dhe Migracionit". Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2019. Marrë më 19 maj 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)