Pomona, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pomona, California
Anglisht : City of Pomona
qytet
noform
The Los Angeles County Fair at Pomona in September 2008
Stema_figuraFlag of Pomona, California.png
Vendndodhja
Pomona, California is located in SHBA
Pomona, California
Pomona, California

Koordinatat: 34°3′39″V 117°45′21″P / 34.06083°V 117.75583°P / 34.06083; -117.75583

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Stampa:Flagicon image</ref> Los Angeles
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 59.474 km2
 •  tokësore 59.444 km2
 •  ujore 0.03 km2
Lartësia 259 m (m.n.d.)
Popullsia 149058 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi 1830
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 91766–91768
Prefiksi 909
Koordinatat 34° 3′ 39″ Veri

117° 45′ 21″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.pomona.ca.us

Pomona, California (City of Pomona) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> Los Angelesshtetit federal California, SHBA. Në Pomona, California jetojnë 149058 banorë (2010)[1]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 59.474 km2 (22.964 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 259 m (850 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pomona (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 26 gusht 2012. Marrë më janar 28, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Pomona". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Marrë më dhjetor 8, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Pomona, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale