Portal diskutim:Histori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

""" ODA E BUSAVATËS 2015""" Me datën 26.05.2015 përfundon dokumentari televiziv ""Oda e Busavatës 2015"". Realizator: Milazim Sadri Maliqit.

"""Shkolla e parë shqipe në Busavatë"""

Pas përfundimit të luftë së dytë botrore, shqiptarët e Kosovës (Iliridës së dikurshmq) që fundi i luftës i kishte gjetur nëpër brigada të ndryshme; kishin të drejtë të emëroheshin edhe zyrtar shteti. Një fat të till kishte edhe """Malush Shaban Maliqi""". Ai emërohet referent arsimi në Kuvendin e Rrethit Popullor në Rubovc. Me iniciativën e Malushit dhe përkrahjën e parisë së fshatit; me: """07.03.1948""" fillon punën për herë të parë shkolla shqipe në Busavatë. Parinë e Katundit në atë kohë e përbënin:Vehbi Hasani, Rasim Fetahu, Bahtijar Zejna, Hajdar Duraku, Beqë Kameri, Salih Sejda, Fetah Prekorogja dhe Zejnë Salihu.


Rrethimi i Shkodrës

Është viti 1478. Europa po sulmohet. Dhjetë vjet pas vdekjes së Skënderbeut, shqiptarët dhe venedikasit vazhdojnë t'u rezistojnë osmanëve, duke mbrojtur atdheun e tyre dhe duke i dhënë kohë Europës Perëndimore për t'u përgatitur për sulmin e pashmangshëm. Historia botërore i ka anashkaluar mjaft heroizmin e shqiptarëve dhe faktin që ata u bënë pengesë dhe i vonuan osmanët në synimin e tyre për të pushtuar gjithë Europën. Marin Barleti i jep, pra, botës një rrëfim të drejtpërdrejtë heroizmi përballë një pushtimi mizor: burra të thjeshtë e gra që luftojnë për familjet, për tokën dhe besimin e tyre. Shikoni nga bedenat e kështjellës hordhitë osmane që zbardhin fushat përreth me çadra e ushtarë. Mësoni se si ishin përgatitur jeniçerët e se si topat bombardues u futën në historinë e luftërave. Mrekullohuni duke lexuar se si një grusht luftëtarësh i thyen sulmet e egra të qindra e mijëra ushtarëve turq. Sulltani i mundur detyrohet të tërhiqet, por Shkodrën e mban të rrethuar derisa në fund Senati Venedikas ia dorëzon atij si një ultimatum paqeje. Atëherë, shkodranët, të zhgënjyer, zgjedhin mërgimin, për të mos u dorëzuar dhe lundrojnë përmes Adriatikut për në portet e sigurta të Venedikut.

EKIP 1[redakto tekstin burimor]

-Ekip 1 eshte nje grup ne lojen e njohur counter strike 1.6. Ai grup eshte ne hasanbeg nga 3 pjestaret e atij grupit qe kane nga 13 vjec dhe jane grupi me i mire ne hasanbeg , 13 vjecaret jane duke humbur 3-1 me loja ne counter strike 1.6 nga nje grup tjeter qe quhet hnt. Por nuk i dihet qfar do te behet deri ne lojen e 10 , ne kete grup bejne pjese : Ekip 1 akiF- (EDIN ALI) Ekip 1 Pa$a (SEJDI) Ekip 1 XhIKI (ELVEDIN)

Fix HTML[redakto tekstin burimor]

Fix:

 • 1
<div style="border-bottom: 1px solid #aaaaaa;" />
-->
<div style="border-bottom: 1px solid #aaaaaa;"></div>
 • 2
<div style="border-bottom: 1px solid #bbbbbb;" />
-->
<div style="border-bottom: 1px solid #bbbbbb;"></div>
 • 3
<div style="border-bottom: 1px solid #cccccc;" />
-->
<div style="border-bottom: 1px solid #cccccc;"></div>
 • 4
<div style="border-bottom: 1px solid #dddddd;" />
-->
<div style="border-bottom: 1px solid #dddddd;"></div>
 • 5
<div style="border-bottom: 1px solid #eeeeee;" />
-->
<div style="border-bottom: 1px solid #eeeeee;"></div>

Lutfi Coka/ Poezi kushtuar Halit Coka."Hero i Kosoves"[redakto tekstin burimor]

HALIT RIZA COKA 25.7.1974.-3.4.1999. Krah për krah me vëllezërit në Kosovë në luftë kund ër regjimit serb, ranë edhe shumë dëshmorë nga Shqipëria. Njëri ndër ta është edhe Ha lit Riza Coka, i lindur më 25 korrik 1974 në fshatin Arrën të Kukësit. Shkollën tetëvjeçare d he atë të mesme, dega Agro-mekanike, i kreu në Shkodër. Rrjedh nga një familje patriotike, e cila shquhet për trimëri në rrethin e Kukësit. Shkaqet ekonomike e detyruan edhe Halit Co kën të emigrojë në Greqi në vitin 1992. Punoi pandërprer deri më 20 janar të vitit 1999, ku r edhe e lëshon punën dhe vjen drejt e në Kosovë, për t’u inkuadruar në radhët e Ushtrisë Çli rimtare të Kosovës që po luftonte dhëmb për dhëmb me forcat policore dhe ushtarake serbe. G jaku i vëllezërve e tërhoq trimin Halit Coka t’i rroku armët dhe t’u dalë në ndihmë vëllezë rve në Kosovë, që njëherë e përgjithmonë të çlirohen nga zgjedha e rëndë e regjimit serb. Pr a, pikërisht më 20 janar 1999 hyn në Kosovë, në fshatin Vlahne të Hasit. U radhit në Bri gadën 134 “Bedri Shala” të Zonës Operative të Dukagjinit, në fshatin Ratishë, aty ku ishte pikërisht vatra e luftës heroike e popullit të Kosovës për Rrafsh të Dukagjinit. Ishte emëruar zëvendëskomandant i Njësisë “Kobra”, ku mori pjesë në shumë beteja të Rekës, pë rkatësisht të Rrafshit të Dukagjinit. Në ofensivën e datës 3 prill të vitit 1999, të ndërmar rë nga forcat e mëdha policore njëra ndër luftërat më të ashpra në këtë rajon e ku mbetën shu më ushtarë dhe policë serbë të vrarë, ra dëshmorë për Kosovën edhe Halit Coka, të cilin e mo ri një predhë fisheku mu në ballë, duke ia shtuar kështu edhe një faqe të lavdisë historisë sonë të re. Pra, dëshmori u vra në Ratishë, komuna e Deçanit, u varros në Varrezat e Dëshmorëve në Gllogjan, ndërsa familja, babai Rizai dhe nëna Fatmira, i jetojnë me krenari në fsh atin Bathore të Tiranës, duke u krenuar për birin e tyre të shtrenjtë që ia falën Kosovës.  Per Kosove kane lidh besen

Kur ne taban paska trimeri Ja len pas brezit te ri, Djemte e Arnit kane ba betimin Ne Kosove me ba luftimin

Kane lidh bese si burrat moti Do luftojne si Kastrioti; Qe Kosova te kete liri Jeta jone te behet fli.

Vazhdojne luften ne UÇK Nate e dite si rrufe. Krah per krah me Kosovare Nga Shqiperia vullnetare.
Eshte Samiu dhe Imeri Qe armikun e kap tmerri. Ne ball prin trim Haliti Zemer gur prej graniti.


O ju trima ,djem te ri, Po luftoni per liri. Amanet t’ paret kane lene, Plumbin ne ball me i dhene…


Vazhdojne luften pa u nda, Halit coka ne lufte ka ra. Dy te tjeret mbajne betimin. Ne Kosove vazhdojne luftimin.


Lamtumire o Arni im i dashur


Kur Kosova kish nevoje per burra Trima te forte e Bajram Curra. Qe ne zemer kane trimeri, Per Kosove e per Shqiperi.


Tre trima ,tre djem te ri Po nga Arni ne malesi, Kan lidh besen si trimat moti Do luftojne si Kastrioti.


Ne front te luftes ata jane, Po hane barut me dhembe. Nuk po dine çfare eshte frika, Çfare eshte topi dhe prita.


Nate e dite ne llogore, Tu be lufte me taborre. UÇK njofton boten, Nuk e shojme gjalle Kosoven.


Ne prag te luftes, Ne prag te lirise, Bije djali i Shqiperise. Emri tij s’harrohet kurre, Per Kosove eshte flamur….


Betimi solem I Halit Cokes


Ne Kosove behet kerdia, Vritet gruaja e femija. Vritet burri e djaleria, Ndizet vendi,kallet shpija.

Kjo masaker s’eshte ne histori Me u vra pleq e femije. Me u vesh vendi ne zi, Mos me pa gezim me sy.


Kush eshte burr e gjak Shqiptar, Te rroku armet sa me pare. Ne Kosove per me shkue, Popullin vella me ndihmue.


Halit coka djale i njome, Mori rrugen per Kosove. U rrejshtue ne UÇK, Filloi luften si rrufe.


Ne transhe ku shkrehet topi Kush eshte burre e i zoti. Me i pari prin Haliti, Gjoksin zjarre ,zemer çeliku.

Hidhet ne sulm zemer trimi Me shpejtesi jep kushtrimin. Nuk ka armik qe i del ne ball, Halit cokes trim te rralle..

Ne beteje ai eshte flamur, Nuk i trembet syri kurre. Çan perpara me furi, Ben armikun shkrumb e hi.O ju serb qofshi mallkuar Mos drejtoni tankun mue. Se per Kosove te lire, Ta shkrije tankun me zingjire.

Ne llogore buron trimeria Digjet flake e tere ushtria. Armet vjellin nga gryka zjarre, Halit coka mbetet i vrare..

Ne betejen e tre prillit, Pushoi kenga e bylbylit. Ulen poshte e prekin token, Ne nderim per Halit coken.


Timat s’qahen ,por nderohen Ne cdo kohe perkujtohen. Si symbol i trimerise, Lavdi gjaku i lirise!..
    Portreti


Trup i holle e i gjate Sy kalter zemer mjalte. Vetulla te zeza plot bukuri, Me ate fetyre plot hijeshi.

Kish buzeqeshje plot bukuri Me ate zemer gjithe miresi. I buzeqeshur pa kufi, Lum kush afer atij i rri.

Trup i gjate e i lehte, Goje embel ,mendje mprehte. Fjale pak plot mendime, Te jep shprese e ngazllime.


Ne çdo vend ku ti shkoje, Shoqerine forte e doje. Te don forte e te puth ne ball, Halit Coka djale i rrall.


Punetore sa me s’ka Asaj pune pa iu nda. Tu punu me ore te gjata, Nga mengjezi der sa nata.


Fjale pak e pune shume, Tere naten pa gjume. Tu qeshur me vllazeri, Entuziazem ne çdo shtepi…..

Shko bylbyl!


O bylbyl qe shkon tu fluturue, Mal e fusha tu kerkue. Amanet me me ndihmue, I kam djemet tu luftue.


Shko ne Kosove ti fluturim, E me jep ndonje njoftim. Djemte e mi, a i ke pa? Luftes eger, a jane nda?...


Kur te ulesh tu pushu, Ne ate ane me shikue. Djemte e mi vall ku jane?.. A bejne lufte ne ato ane?


Shko bylbyl ne ato lugina, A i ke pa ato trima? A luftojne me Kosovare, Ne front, a jane te pare?

Shko bylbyl ne ato fusha, Ulu pak ne ato gemusha. E lesho forte nje ze, Halit Coken a e ke pa?


O bylbyl lesho nje za, Nese Halitin e ke pa. Jepi urim ,nga zemrat tona, Pushka jote ,diell Kosova!..

 Bylbyli vjen , kreu nje amanet

Ne Kosove une kam shkue Ne ate vend kam pushue. Gjithe vendi i shkaterrue, Tere Kosova tu luftue.


Gjaku i kuq mbulon token, Behet tmer per Europen. Çfare une kam pa me sy, Nuk i them perseri?!……


Atje pashe une djemte e ri Po luftonin per liri. Ne llogore qendroje si burra, Nuk u trembet syri kurre.

Ne krah me Kosovare Ne front jane te pare. Ne lufte u ka hije, Pushka e tyre ,ere lirije.


Buroje kane trimerine, Shtroje kane shoqerine. Ne lufte kan guximi, Per force kane betimin.

Dite e nate me pushke ne sy, Ne shi e debore. Perballojne cdo stuhi, Me ate arme ne dore.

---Dhe bylbyli, nuk duket ma, As ne se kemi pa. Don te thote Haliti ka ra, Zemra e bylbylit, i eshte nda.O tre pril ,tre prill i zi,

Ne te pritem me lot ne sy. Qe trimat te vijne ne shtepi,

 Me fitore ne gji…..

Sa malet tona, Do ushtoje jehona. Jehona e trimerise, Je nderi i Shqiperise.

Ai bylbyl qe qe merzitur, Ka fillu me fluturu,! Pa trima si Halit Coka, S’fiton lirine Kosova!?……

Nje amanet ato kane shkru, Me gryke te pushkes tu luftu. Pa fitu lirine Kosova, Nuk vijme ne troje tona.

Do kethehemi me fitore, Te marre ne llogorer. Ne llogoren e trimerise, Per lirine e shqiperise.

TRE PRILLI

Gjysem shtize, Eshte flamuri. Po peshon, Porsi guri..

Ka pushu, Lulja e rinise. Qe n’Kosove, Luften kish nis.

Ne Deçan Dielli ka ra. Por drite!.. Ai nuk ba.

Nuk ben drite, Ka pse!….. Nje trim mangut, Ne UCK...

Zogjte kengen, Kan pushue. Per Halitin, Tu e nderue..

O Halit, Te don Kosova. Te don gjalle, Ne trojet tona..

Per ate arme, Qe ra nga dora. Te nderon, E tere Kosova.


Elegji per trimin Halit  Coka

Sot tre prill , Mbushen dhjete. S’te kam pare, S’te shoh ne jete.

Zoti te ka çuar, Ty ne xhenet. Ti ,nuk je i lumtur, Une, nuk jam i qete!…

Plot dhjete vera, Kalojne nga hera. Stinet nuk nderrohen, Per mu s’del vera….

S’vjen keq per nene, Qe rri duke qare. Ty te sheh ne enderr, Don me te pare!….Nene e dashur, Per ty veç mendon. Ku je bir i nenes, Zemra me gufon!?…

Don te perqafoj, E te puth me ball. O djal im i shtrejte, Malli me ka marre!…

Lotet qe po derdh, çdo dite duke qare. Çou biri i nenes, Njeher me te pare.


S’vjen keq, Per bab Rizan. Qe çdo dite, Ne zemer te mban…Te ka rritur, E te ka burrnue. Eshte krenar, Me zemer helmue….

S’te vjen keq , Per vellan. Qe asnje here, Nga zemra s’te ndan……

Te ka marre malli, Me pa lirine ?!.. Qe me pushke, Stolise lirine.

I lehte qofte dheu, Trupin ta mbulon. Te ngrihesh nga varri, Kush ju ngacmon!..


Dhe pikat e lotit, Kur behen lume. Ne te helmosur, Do rrime pa gjum.

A te ka marre malli ,

Prap me u ngrit?.. Me pushke ne krah, Ne lufte me u ngrit.  Trimeri e kenge! Trimeri e kenge Kumbon me hare, Per ty Halit Coka. Qe re per Atdhe….

Rruge bomba jote, Me zjarr te gjate. Tanket armik, I kalle ne flake.

Hej trim qendro!?... Pemet ulin koken, Sikur lote leshojne. Sikur te perkundin!,,

Plumbi ku te gjeti Trim legjendar. Hapin kush ta ndali, Mbi token e bardhe..

Edhe kur plumbi, Ne gjoks te hapi vrime!... Nepermjet saj , Kosova pa lirine.!!??..


     Perjetesimi

Ai qe bije Per Atdhe, Lavdi ka, Gjer ne re.


Eshte nder E obligim, Vepren tuaj Leme trashigim..


Ne Gllogjan, Ne mes Kosoves. Shendrit vepra, E Halit Cokes.


E ka emrin, Atdhetari. Per Shqiperi, Eshte krenari.!.


RIZA  COKA

NJe punetore Mendje ndritur. Veper n’veper, Ka shetitur’.

Ne Va –Dejes, Ne hidrocentral. I thot Drinit, Hovin ndal….

Me traktore, Per mbi dige. Tu punu Nate e dite.. Po kthen Ujin ne drite..

Manovrator,

Mjeshter ideal, Ne gjithe veprat Pa u ndal….

Me ato duar te arta E mendje te ndriçuar, Me djersen e ballit, Vepra ka ndertuar.

Sa vlere ka heroizmi!

Vitet kalojne, Si ujet nen ure. Por emri Halit, S’harrohet kurre.

Nga gryka e pushkes, Qe hapte zjarr. Tani ngroh zemrat, Per ju Kosovare.!..

Me ate pushke

Stolise lirine. Brezat qe do vijne, Ta duan Shqiperine.

Kenga e pushkes, U fut ne histori. Ajo do rrezatoje, Veç perjetesi…..
Nga herozmi, Erdhi lirija. Do te kete ne zemer, Kosova ,Shqiperia.

O Halit, Me shoke te tjere… Je frymezim,

 Per ne Je nder!..

Je lavdia e shqiperise, Krenaria e atdheut. Je symbol i trimerise, Je ylli i lirise.

Kujtimi  yt trimeri e rralle

Ushtojne kodra e male, Dridhet toka me gjemime. Hovi trimit nuk i ndalet, N’ lufte çan me guxime..!!..

Halit Coka djale i ri, I vendosur te vdes ne kembe. Ne front te luftes, Per liri…..

Mu ne ball ka idealin, Neper duar therorine. Po lufton titani yne, Per Kosove e Shqiperine.

Vella ka dashurine, Bab e nene ka idealin. Farefis ka Kosoven, Jestek gurin,shtepi fushen.

Nuse ai ka lirine, Roberine e ka shembur. Mbi armikun ben kerdi, Per nje jete plot liri….


Kallet fusha shuhen jete, Larte shepirti luftetare. Neper flake e Plumba, Shkon Haliti Guximtar!!!


Qe Kosova te jetoj, Halit Coka marterizon. Gjithe vdekjen,

e pavdekshme!?……


      Pamflet,              

Çdo tre prill. Shkon e vjen. Zemren time, Te qete se gjen..

Dielli nxeh, E çel buçeta. Per zemra Qe jane te qeta….

Nxen shume, E nuk ben drite . Per zemra, Fort merzite!!!...

Dashuria Per liri. Eshte vyrtyt, Per çdo njeri.

Ka nje tjeter Qe ben drite . Brez pas brezi, Vec shendrite…


Dashuria, Per Atdhe. N’ zemer te Halitit, Kish fole!...

Eshte njera, Qe fort shendrit!…

Mbi te gjitha , Dashurite.