Jump to content

Posti (ushtarak)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Posta e policisë indiane pranë Tempullit Mallanna Swamy në Telangana.

Një post ushtarak është shkëputja e trupave të vendosura në një distancë nga forca ose formacioni kryesor, zakonisht në një stacion në një vend të largët ose me popullsi të rrallë, të pozicionuar për të qëndruar roje kundër ndërhyrjeve të paautorizuara dhe sulmeve të befasishme; dhe stacioni i pushtuar nga trupa të tilla, zakonisht një bazë e vogël ushtarake ose vendbanim në një kufi periferik, kufi, kufi politik ose në një vend tjetër. Postat mund të quhen gjithashtu baza ushtarake në miniaturë bazuar në madhësinë dhe numrin e trupave që strehon.[1]

Përdorimi ushtarak i kohëve të fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Postet ushtarake, më së fundi të referuara si poste luftarake (COPs), shërbyen si një gur themeli i doktrinës kundër kryengritjes në Irak dhe Afganistan. Këto struktura të përhershme ose gjysmë të përhershme, shpesh të vendosura në ose afër zonave të populluara, u mundësonin forcave ushtarake të sigurojnë linja kyçe të komunikimit ose infrastrukturës, të sigurojnë dhe të bashkëveprojnë popullsinë, të ndihmojnë qeverinë në rivendosjen e shërbimeve thelbësore dhe të detyrojnë kryengritësit të veprojnë diku tjetër.[2] Postat luftarake thuajse unanimisht u përshkruan në terma pozitivë nga analistë të mbrojtjes dhe oficerët ushtarakë si një mjet përmes të cilit për të kryer përpjekjet e saj kundër kryengritjes.[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dictionary meaning: Outpost; TheFreeDictionary; An online Dictionary and Thesaurus
  2. ^ Seidel, S. B. (2010). Planning Combat Outposts to Maximize Population Security. Massachusetts Institute of Technology. Retrieved from [http://apps.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a538711.pdf Article title]
  3. ^ Hsia, Timothy (2008). "A Quick Review of Combat Outposts (COPs)" (PDF). Small Wars Journal. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)