Poul Søgaard

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Poul Søgaard lindi Poul Pedersen (12 nëntor 1923 - 13 dhjetor 2016)[1] ishte politikanë danezë dhe ish-ministër i mbrojtjes mes vitit 1977-1982. Ai ishte djali i Magda Kirstine Marie Sørensen dhe Jens Marinus Pedersen. Poul u bë aktiv në politikë në moshën 16 vjeçare kur i'u bashkua Partisë Demokratike Socialiste. Ai ishte ministër i mbrojtës në katër qeveri: Qeverinë Anker Jørgensen II nga 1 tetori 1977 deri më 30 gusht 1978; Qeverinë Anker Jørgensen III nga 30 gushti 1978 deri më 26 tetor 1979; Qeverinë Anker Jørgensen IV nga 26 tetori 1979 deri më 20 janar 1981 dhe në Qeverinë Anker Jørgensen V nga 20 janari 1981 deri më 10 shtator 1982.

Poul Søgaard u martua me Ruth Nielsen në vitin 1946.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Poul Søgaard, ish-ministri i mbrojtjes ka vdekur". Fyens Stiftstidende. 13 dhjetor 2016. Marrë më 13 dhjetor 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)