Pritja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Më 21 shtator 2014, Papa Francis zgjodhi Shqipërinë për vizitën e tij të parë evropiane, duke arritur në "një vend që ka vuajtur për shumë kohë ideologjitë e së shkuarës". Drejtori Sejko përdor udhëtimin e Papës nga Roma në Tiranë për të kronikuar një gjysëm shekulli të përvojës ndonjëherë të dhimbshme fetare të Shqipërisë. Ky dokument përdor materiale historike të kundërta kundër pamjeve nga udhëtimi i Francis në këtë komb të mëparshëm ateist, duke u prerë ndërmjet dy tregimeve: një prift françeskan që kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij në burg dhe një katedrale që u shndërrua në një pallat sportiv.

[1]

Regjisori dhe ekipi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Regjia: Roland Sejko
  • Producent: “DIGITALB” në bashkëpunim me Istituto Luce Cinecittà
  • Skenarist: Roland Sejko
  • Fotografia: Erfort Kuke
  • Redaktor : Luca Onorati

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]