Procesi i projektimit të avionëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Modeli AST në tunelin me erë

Procesi i projektimit të avionit (ose procesi i dizajnimit të avionit) është procesi i projektimit inxhinierik me anë të cilin avionët projektohen. Ky proces varet nga shumë faktorë të tillë si klienti dhe kërkesa prodhues, protokollet e sigurisë, kufizimet fizike dhe ekonomike etj. Për disa lloje të avionëve procesi i projektimit është i rregulluar nga autoritetet kombëtare të përshtatshmërisë të fluturimeve.

Kufizimet në projektim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëllimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Procesi i projektimit fillon me qëllimin e synuar të avionit. Avionët për linjat ajrore komerciale janë të projektuara për mbajtjen e pasagjerëve ose ngarkesa mallrash, ndërsa me rradhë të gjata dhe efikasitet më të madh të karburantit, avionët luftarak janë të dizajnuar për të kryer manovra me shpejtësi të lartë dhe të ofrojnë mbështetje për trupat tokësor. Disa avionë kanë misione të veçanta, për shembull, avionët amfibe kanë një dizajn të veçantë që u lejon atyre për të operuar edhe nga toka edhe nga uji, disa luftarakë, siç është Harrier Jump Jet kanë aftësi të ngritjes dhe uljes në formë vertikale, helikopterët kanë aftësinë të rri pezull mbi një zonë për një periudhë kohore.[1]

Qëllimi mund të jetë për të plotësuar një kërkesë të veçantë, p.sh. si në rastin historik të një specifikim të Ministrisë Ajrore Britanike, ose plotësimi i një perceptimi "boshllëk në treg"; që është, një klasë ose projektimin in një avioni që ende nuk ekziston, por për të cilin nuk do të ketë kërkesa të rëndësishme.

Rregulloret e avionëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një tjetër faktor i rëndësishëm që ndikon në projektimin e avionit janë rregulloret e paraqitur nga autoritetet kombëtare të përshtatshmërisë për fluturim të aviacionit.[2][3]

Aeroportet mund të imponojë kufizime në avionët, për shembull, gjërësia e krahëve të hapura maksimale të lejuara për një avion tradicional është 80 m për të parandaluar goditjet midis avionëve gjat lëvizjeve në tokë.[4] .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hovering". Manovra të fluturimit. www.dynamicflight.com. Marrë më 10 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Airworthiness - Transport Canada". Direktivat të përshtatshmërisë për fluturim. Transport Canada. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Airworthiness - CASA". Direktivat të përshtatshmërisë për fluturim. CASA - Qeveria e Australisë. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2011. Marrë më 2 gusht 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "ICAO Aerodrome Standards" (PDF). Rregulloret e ICAO. ICAO. Marrë më 5 tetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]