Jump to content

Programi i Serbisë për depërtimit në det

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Programi i Serbisë për depërtimit në det është një synim i Doktrinës së shenjt serbe i mbështetur nga Rusia. Për arritjen e këtij synimi populli serbë është futur në luftra të armatosura me fqinjët si kroatët, boshnjakët, shqiptarët dhe malazezët (më tepër në luftra të politikes së kishës).

Me këtë qëllim janë bërë programe të ndryshme të cilat edhe është provuar që të zbatohen që nga viti 1881 edhe në pjesë të brendëshme të Shqipërsë.[1]

Burimi i të dhëave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rushit Ramabaja: ”Libri Mareci i shpresës së mirë” dhe rrëfime të trishta për golgotën e kolonave të Gallapit në Grashticë, Makoc e Llukar”