Jump to content

Prologu i Ohrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Prologu i Ohrit është një botim, i shtypur zakonisht në dy vëllime, që është përmbledhje e shënimeve individuale për jetën e shenjtorëve të kishës ortodokse. Prologu është vepra Nikolla Velimiroviq, një peshkop dhe shenjtor i Kishës Ortodokse që jetoi nga viti 1880 deri në 1956.

Regjistrimet për shenjtorët individualë organizohen sipas datës së festës së tyre. Përveç një biografie të shkurtër ose "jetës së një shenjtori" Prologu përfshinte gjithashtu himne, reflektime dhe predikime, zakonisht të lidhura me një shenjtor të caktuar. Fillimisht është shkruar në serbisht dhe tani është në dispozicion në përkthim.

Peshkopi Nikolla shkroi Prologu i Ohrit në vitin 1928 kur ishte në Serbi. Ai e modeloi punën e tij sipas literaturës së lashtë hagiografike, në të cilën ai shkroi Jetë të shkurtra dhe incidente ndërtuese të jetës së burrave dhe grave, duke përfshirë mëkatarët e zakonshëm.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni anglisht online[1]

  1. ^ "The Prologue from Ochrid | Australian and New Zealand Diocese (ROCOR)". Marrë më 2022-02-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)