Jump to content

Propaganda e korporatës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Imazhet e femrave të bukura shfaqen shpesh në reklama edhe pa lidhje me produktin që shitet. Kjo grua e veshur në mënyrë provokative i jep "apel seksit" një reklame të vitit 1921 për kapakët e valvulave të gomave.

Propaganda e korporatës i referohet pretendimeve propagandistike të bëra nga një ose më shumë korporata, me qëllim të manipulimit të opinionit të tregut në lidhje me atë korporatë dhe aktivitetet e saj.

Praktikat e reklamimit dhe marrëdhënieve me publikun janë ndër ato që mund të konsiderohen si propagandë e korporatës.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Redmond, Tim (2023-09-15). "Corporate propaganda has cost 90 percent of US residents $47 trillion. Here's why". 48 hills (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-10-05.