Provinca e Moskës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Provinca e Moskës është provinca e Federatës Ruse me sipërfaqe prej 44.329 km2 dhe me një popullsi prej 7.690.863 banorësh.[1] Kryeqyteti e provincës është Moskë (por Moska nuk është pjesë e provincës).

Natyra e provincës së Moskës

Historia dhe popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provinca e Moskës është formuar më 14 janar 1920. Provinca ë Moskës ka 74 qytete sot. Provinca e Moskës është subjekta federale e dytë nga popullsia në Rusi (pas Moska).[1]

Referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Оценка постоянного населения на 1 января 2020 г. и в среднем за 2019 г. (rusisht)