Punësimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Punësimi është një marrëveshje në pajtim me ligjin, mes : punëdhënësit dhe punëmarrësit.

Shkalla e punësimit, përfaqëson të gjithë personat e punësuar gjatë kohës së matjeve statistikore. Në statistika përfshihen disa kategori të punonjësve në : sektorin bujqësor ; industri jo bujqësore ; punonjësit me kohë të pjesshme ; punonjësit me kohë të plotë; personeli qeveritar dhe nëpunësit civil ; personat e vetëpunësuar ; punonjësit e papaguar në ndërmarrjet familjare ; ndihmësit shtëpiakë[1].

Punësimi është shume i rëndësishëm për njeriun !

Punesimi ne Kosove[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Kosovë operojnë një numë platformash për punësim:

  • Kastori - Portal për punë, grante, tendera, bursa dhe trajnime.[2]
  • Telegrafi Jobs [3]
  • Gjirafa Pune [4]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Informacione të mëtejshme për rajonin e Kukësit dhe RDS-në - në internet[lidhje e vdekur], maj 2007
  2. ^ "Kastori". Kastori. Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2019. Marrë më 9 qershor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Telegrafi Jobs". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Gjirafa". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko dhe këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]