Jump to content

Puna e pendimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Puna e pendimit është një lutje e Kishës Katolike si me poshtë:[1]

O Zoti im, po më vjen keq me gjithë zemër për të gjitha mëkatet që i kam bërë.
Se kam bjerrë parrizin dhe kam merituar ferrin.
Por më fort se të kam fyer Ty, o E mira e pambaruar,
që kaq fort më ke dashur.
Mëshirë, o Zot! Më fal, o Zot!
Po të jap fjalën, me ndihmën tënde, që mos të fyej më kurrë. Amen!

Nënë Tereza e ka thënë këtë lutje në gjuhën shqipe, e regjistruar për Zërin e Amerikës.[1]

  1. ^ a b Bojaxhi, Gonxhe. "Puna e pendimit nga goja e Cmimit Nobel per Paqe, Nene Terezes". Marrë më 4 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)