Jump to content

Puritanët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Puritans apo (sq: Puritanët) ishin një sekt apo grupacion reformatorësh protestant që dolën nga Kisha Katolike të cilët vepruan në Angli gjatë shekujve XVI dhe XVII, Ky sekt u themelua gjate viteve 1580-1588 pikërisht gjatë kohës kur ishte ne ekzil Mbretersha Mary I e Anglisë, Dhe Puritanet e pare ishin kundershtarë te mbretërshes Meri ndërsa ata ishin perkrahës së të mbretëreshës Elizabeta I e cila ishte edhe nje aktiviste e kishes protestante anglikane.

Puritanët bënë shumë reforman njëra prej tyre ishte edhe heqja e kirshlindjeve nga kalenderi i festave ne Angli gjatë shekullit XVII[1][2][3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.olivercromwell.org/faqs4.htm
  2. ^ http://www.historytoday.com/chris-durston/puritan-war-christmas
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 17 dhjetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)