Jump to content

Pushka automatike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Pushka Automatike)
Versioni Civil Kanadez i Pushkës Automatike të Tipit 81

Një pushkë automatike është një lloj pushke automatike që është e aftë të shkrepë plotësisht automatikisht. Pushkët automatike janë përgjithësisht armë të zgjedhura të zjarrit të afta për të qëlluar në mënyrat e qitjes gjysmë-automatike dhe automatike (disa pushkë automatike janë gjithashtu të afta për breshëri zjarri). Pushkët automatike dallohen nga pushkët gjysmë-automatike në aftësinë e tyre për të shkrepur më shumë se një të shtënë me radhë pasi tërhiqet këmbëza.

Disa shembuj te pushkeve automatike jane Karabina M4, Pushka XM5, AK-47.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Automatic rifle", Wikipedia (në anglisht), 2022-08-20, marrë më 2022-12-18