Jump to content

Pushka snajper FR F2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushkë snajper FR F2 e pajisur me një pamës Scrome gjatë një prezantimi.

FR F2 (frëngjisht: Fusil à Répétition modèle F2; anglisht: Repeating Rifle, modeli F2) ka qenë pushka standarde snajper e ushtrisë franceze që nga viti 1986. Ajo është projektuar për të shtënë në objektiva në distanca deri në 800 metra.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2018, një tender u publikua nga qeveria franceze për një zëvendësim të FR F2.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FR-F2 është një përmirësim nga pushka snajper e mëparshme FR F1. Tuta e pushkës është e mbrojtur termikisht përgjatë një pjese të konsiderueshme të tytës nga një qefin polimer. Fuçi është me lundrim të lirë dhe është i pajisur me një fshirës flash. Ai përdor një konfigurim të ndryshëm bipod-stock nga paraardhësi i tij, i cili është ndërtuar pak përpara marrësit. Studimet e GIAT çojnë në një fuçi të re konike me tre brazda. Zvogëlimi i tytës nga zona e fytit deri në 100mm të para të tytës dhe në fundin e grykës reduktoi konsumimin e tytës të shkaktuar nga gazrat shtytës që kalojnë predhën në vrimë.

Siguria manuale e pushkës ndodhet në pjesën e pasme të këmbëzës.

Përdor municion të NATO-s 7.62×51 mm dhe është i pajisur me një pamje teleskopike. Çështja standarde e ushtrisë franceze është ose një APX L806, me një kompensim të rënies së plumbit të kalibruar për municionet 7,62×51 mm të NATO-s nga 100 në 800 m në ngritje 100 m, ose SCROME J8 (Ushtria) ose Nightforce NXS (forca ajrore) ose Schmidt & Bender6 ×42 mil-pika (Marina). Pamjet rezervë në majë të qefinit të tytës janë standarde për çdo pushkë F2.

Pushka është lëshuar gjithashtu si pjesë e sistemit luftarak të këmbësorisë FÉLIN, i pajisur me një optikë SAGEM Sword Sniper 3-në-1, e cila shërben si një pamje teleskopike, pamje e armëve termike dhe distanca lazer. FR F2 përdor të njëjtin dizajn bazë të bulonave si pushka më e vjetër e këmbësorisë MAS-36. Veprimi i bulonave MAS-36 megjithatë u modifikua dhe u forcua gjerësisht për të reduktuar përkuljen e frenimit të saktësisë në FR F1 dhe FR F2.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]