Jump to content

Pushka snajper M40

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pushka snajper M40.

Pushka M40 është një pushkë snajper me veprim-rrufe e përdorur nga Trupat Detare të Shteteve të Bashkuara. Ka pasur katër variante: M40, M40A1, M40A3 dhe M40A5. M40 u prezantua në vitin 1966. Kalimi në modelin A1 përfundoi në vitet 1970, A3 në vitet 2000 dhe A5 në 2009.

Çdo M40 është ndërtuar nga një pushkë me bulona Remington Model 700 dhe është modifikuar nga armaturës USMC në bazën e Korpusit Detar Quantico, duke përdorur komponentë nga një numër furnizuesish. M40A5 të rinj po ndërtohen dhe A1 po përmirësohen në A3 dhe A5 ndërsa rrotullohen në armaturë për shërbim dhe riparim. Pushkët kanë pasur shumë nën-ndryshime në pamjet teleskopike dhe modifikime më të vogla të përdoruesit. M40A5 përfshin një karikator të ndashëm dhe një fuçi me fileto për të lejuar përdorimin e një shtypësi të zërit ose një pajisje tjetër surrat.

M40 origjinal ishte një version i klasifikuar ushtarak i Remington 700; ishte bërë në fabrikë dhe kishte një stok druri një-copë. M40A1 dhe A3 kaluan në stoqet e tekstilit me fije qelqi të prodhuara nga McMillan, me qëllime të reja. Tërheqja e këmbëzës në të dy modelet (M40A1/A3) është 3 deri në 5 lb (1,4–2,3 kg).

Trupat e Marinës planifikojnë të zëvendësojnë M40 me Mk 13 Mod 7.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]