Qarqet e Estonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qarqet e Estonisë

Qarqet (Estonisht: maakond, shumës maakonnad) janë nënndarjet administrative shtetërore të Estonisë. Territori estonez përbëhet nga 15 qarqe, duke përfshirë 13 kontinental dhe 2 në ishuj. Qeveritë e qarqeve (maavalitsus) u shfuqizuan në fund të vitit 2017, me detyrat e tyre të ndara midis autoriteteve shtetërore dhe pushteteve vendore, dhe në ditët e sotme qarqet nuk kanë kompetenca të pavarura të rëndësishme. Qarqet përbëhen nga komunat e dy llojeve: komunat urbane (qyteza, linnad) dhe komunat rurale (famulli, vallad), të cilat me ligj u kërkohet të bashkëpunojnë në zhvillimin e qarkut të tyre.

Lista[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr Emri Sipërfaqja (km2) Popullsia Flamuri Stema Harta
1 Qarku Harju 4,327 638,076
2 Qarku Hiiu 1,032 8,474
3 Qarku Ida-Viru 2,972 133,358
4 Qarku Jõgeva 2,545 27,739
5 Qarku Järva 2,674 30,072
6 Qarku Lääne 1,816 20,688
7 Qarku Lääne-Viru 3,696 59,608
8 Qarku Põlva 2,165 24,036
9 Qarku Pärnu 5,419 87,418
10 Qarku Rapla 2,765 34,038
11 Qarku Saare 2,938 31,919
12 Qarku Tartu 2,993 162,390
13 Qarku Valga 1,917 28,114
14 Qarku Viljandi 3,422 45,637
15 Qarku Võru 2,305 34,317