Qarku Ida-Viru

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ida-Viru
Ida-Virumaa
Qark i Estonisë
Flamuri i Ida-Viru
Stema Ida-Viru
Location of Ida-Viru
ShtetiEstonia
KryeqytetiJõhvi
Qyteti më i madhNarva
Sipërfaqja
 • Gjithsej2.972 km2 (1,147 sq mi)
Popullsia
 (2022)[1]
 • Gjithsej132.736
 • Vendi3-ta
 • Dendësia45/km2 (120/sq mi)
Etnitë
 • Rusë73.2%
 • Estonezë18.4%
 • Ukrainas2.4%
 • Të tjerë5.7%
Kodi ISO 3166EE-45
TargatI

Qarku Ida-Viru ( Estonisht: Ida-Viru maakond ose Ida-Virumaa ) është një nga 15 qarqet e Estonisë . Është pjesa më verilindore e vendit. Qarku përmban depozita të mëdha të argjilës së naftës - minerali kryesor i nxjerrë në Estoni. Shisti argjilor i naftës përdoret në prodhimin e naftës argjilore dhe në termocentralet . Kryeqyteti i qarkut është qyteti Jõhvi i cili administrativisht është i bashkuar me famullinë Jõhvi ; megjithatë, Narva është qyteti më i madh në qark për nga popullsia dhe në të njëjtën kohë qyteti i tretë më i madh në Estoni pas Talinit dhe Tartus .

Në janar 2019, Qarku Ida-Viru kishte një popullsi prej 136,240 banorësh – që përbën 10.3% të popullsisë totale në Estoni. [2] Kufizohet me qarkun Lääne-Viru në perëndim, me qarkun Jõgeva në jugperëndim dhe me Rusinë (Oblasti i Leningradit ) në lindje. Është i vetmi qark në Estoni ku rusët përbëjnë shumicën e popullsisë (73.1% në 2010), i dyti më i lartë është Harju (28%).

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qarkut Ida-Viru ra nga 221,807 në 1990 në 168,656 në 2010.

Në janar 2017, popullsia e Ida-Virumaas ishte 143,880, që e bën atë qarkun e tretë më të madh në Estoni (pas qarqeve Harju dhe Tartu, të cilat përfshijnë kryeqytetin Talin dhe qytetin e dytë më të madh të vendit Tartu ). 44.6% e popullsisë janë meshkuj dhe 55.4% femra. [2]

Deri në janar 2020, popullsia e Ida-Virumaas ishte ulur në 134,259, nga të cilat 33% ishin me origjinë vendase dhe 67% me origjinë të huaj. [3]

Si rezultat i migrimit masiv nga Bashkimi Sovjetik, Qarku Ida-Viru është tani i vetmi qark në Estoni ku rusët etnikë kanë zëvendësuar kryesisht popullsinë vendase estoneze .

Sipas origjinës etnike, më 1 janar 2017, 73.1% e popullsisë ishin rusë, 18.9% ishin estonezë, 2.3% ishin ukrainas, 2.1% ishin bjellorusë dhe 0.9% ishin finlandezë . [2]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat e qarkut Ida-Viru

Pikat e referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Population number, area and density. administrative division as at 01.01.2018". Statistics Estonia. Marrë më 30 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b c "Population by sex, ethnic nationality and County, 1 January". stat.ee. Statistics Estonia. 2010-04-19. Marrë më 2010-08-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "County_population" defined multiple times with different content
  3. ^ "Rv071: Native and Foreign-Origin Population by County After the 2017 Administrative Reform, Sex and Age, 1 January". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)