Jõhvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jõhvi
Qytet
noform
Pamja e një gjimnazi në Jõhvi
Vendndodhja
Jõhvi is located in Estonia
Jõhvi
Jõhvi

Koordinatat: 59°21′27″V 27°25′37″L / 59.35750°V 27.42694°L / 59.35750; 27.42694

Administrimi
Shteti Flamuri Estonia
Qarku Ida-Viru
Komuna Jõhvi Parish
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.62 km2
Popullsia 10,775 banorë
Dendësia 1,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi (+372) 22
Koordinatat 59° 21′ 27″ Veri

27° 25′ 37″ Lindje

Jõhvi (Rusisht: Йыхви) është qytet në verilindje të Estonisë. Ndodhet 50 kilometra në kufi me Rusinë. Estonezët janë banorë minoritet, ku 55% të banorëve janë rusë.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]