Jump to content

Qeparo Fushë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qeparo Fushë

Qeparo Fushë është një fshatBashkinë Himarërrethin e VlorësShqipërisë.[1]


Qeparoi shquhet ne gjith fshatrat perreth tij per traditen e bukes te cilen e quajn "buke qeparoi" eshte nje vend turistik me plazh te i cili ngjysma esht me rer dhe gjysma me gure me nje shetitore prej 2 km qe fillon nga lagja "protopap" dhe mbaron ne vendin e quajtur "skaloma" ku pergjat saj ka hotele bare dhe restorante edhe shtepi pushimi shtepit e lagjes protopap ndodhen ne faqen e kodres me pamje nga deti ndersa lagja tjeter quhet lemenjra e cila esht 1 km nga deti ku kjo fush esht e gjitha me ullinj permes Qeparoit kalon rruga Vlore-Sarande.

  1. ^ "FLETORJA ZYRTARE E REPUBLIKËS SË SHQIPËRISË" (PDF). www.qbz.gov.al. 1 shtator 2014. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 shtator 2015. Marrë më 20 dhjetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)