Quarraisha Abdool Karim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Quarraisha Abdool Karim
Quarraisha Abdool Karim.jpg
Lindi më 1960 Mars, 03 (57 vjeç)
Vendlindja Republika Jugafrikane
Kombësia Afrika Jugafrikane
Arsimimi Universiteti i Durban-Westville, University of Natal, Universiteti i Kolumbias
E njohur për  Studimi CARPISA 004

Quarraisha Abdool Karim është një epidemiologe nga Afrika e Jugut, e cila u vlerësua me çmimin e nderit më të lartë në Afrikën e Jugut, Urdhri i Mapungubwe (Bronze). Ajo është një profesoreshë në Universitetin e KwaZulu-Natal në Afrikën e Jugut dhe Universitetin e Kolumbias në Shtetet e Bashkuara.