Qyteti i Davidit

Coordinates: 31°46′25″N 35°14′08″E / 31.77361°N 35.23556°E / 31.77361; 35.23556
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

31°46′25″N 35°14′08″E / 31.77361°N 35.23556°E / 31.77361; 35.23556

Qyteti i Davidit (anglisht: City of David hebraike: עיר דוד) është një [vend [arkeologjik]] në Jerusalem. Ajo është ngjitur me këndin juglindor të mureve të qytetit të vjetër të Jerusalemit. Vendi i atribuohet pallatin e mbretit David, dhe përfshin një tunel të ujit që është ndërtuar nga mbreti Hezekia.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: City of David – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale