Raggedy Rawney

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

The Raggedy Rawney është film drama britanik i vitit 1988 me protagonistë Bob Hoskins, Dexter Fletcher, Zoe Nathenson dhe Zoë Wanamaker . Historia flet për një dezertor të ri të ushtrisë (Fletcher) në një kohë dhe vend të papërcaktuar, i cili maskohet si një grua e çmendur dhe bashkohet me një karvan cigan nomad. Filmi përfshin temat e shkatërrimit të luftës, kulturën e popullit Rom dhe lidhjet e krijuara nga dashuria dhe familja . Filmi ishte gjithashtu bashkë-shkruar dhe drejtuar nga Bob Hoskins . Muzikanti Ian Dury ka një rol të vogël si një personazh i quajtur Weazel. Filmi shënoi debutimin e Hoskins si regjisor.

Filmi u shfaq në seksionin Un Certain оглед në Festivalin e Filmit në Kanë në 1988. [1]

Komploti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi përqendrohet rreth karakterit të Tomit, një rekrut i ri ushtrie në një kohë dhe një vend pa emër (me sa duket Lufta e Dytë Botërore) i cili dezerton pasi një breshëri artilerie vret rreshterin e tij. Ai është i tronditur dhe strehohet te një karvan cigan udhëtues, i udhëhequr nga Darky ( Hoskins ). Ndër anëtarët kryesorë të klanit janë djali i paaftë mendërisht i Darky, Simon, nëna e Simon Elle (Wanamaker) e cila mban inat ndaj Darky dhe vajza e vetme e Darky, Jessie (Nathenson), e cila formon një lidhje romantike me Tomin, përfundimisht duke mbetur shtatzënë nga ai. Në mënyrë që të shmangte arrestimin dhe ekzekutimin nga ushtria, Tom maskohet si një "i papërpunuar", i përshkruar në film si një lloj çmendurie "magjike", e cila (në kulturën cigane) është në gjendje të shohë të ardhmen dhe mund të kontrollojë kafshët . I frikësuar në fillim, Darky miqësohet me "rawney", duke menduar që ai ose ajo të jetë fat i mirë, por së shpejti Darky zbulohet të jetë një udhëheqës me të meta, i paaftë për të mbrojtur klanin e tij nga lufta dhe i rrethuar nga trazirat familjare që përkeqësohen nga prania e Tomit . Gjatë gjithë filmit, ushtria dhe oficeri pjesërisht i verbër është një kërcënim, duke kërcënuar jetën e ciganëve dhe ata që i shoqërojnë ata. Në një finale lëvizëse, ushtria cakton klanin cigan, të cilët arrijnë t'i mbajnë me pushkë dhe pistoleta të pakta aq kohë sa t'u mundësojnë anëtarëve të rinj të klanit, përfshirë Tomin dhe Xhesin, të shpëtojnë, me koston e jetës së tyre.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dexter Fletcher - Tom
 • Zoë Nathenson - Jessie
 • Zoë Wanamaker - Elle
 • Bob Hoskins - Darky
 • Ian McNeice - Fermeri
 • Gawn Grainger - Oficeri
 • Jim Carter - Ushtari
 • Veronica Clifford - Gruaja e Bujkut
 • Rosemary Martin - Becky
 • JG Devlin - Jake
 • Ian Dury - Weazel
 • Jane Wood - Vie
 • Timmy Lang - Simon (si Timothy Lang)
 • Jenny Platt - Vajza e Vogël
 • Jana Badurova - Vajza e Bujkut

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Festival de Cannes: The Raggedy Rawneyt". festival-cannes.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2014. Marrë më 2009-07-31.