Ramona Tullumani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Ramona Tulumani është një këngëtare shqiptare (soprano) [1] me origjin shqiptare-bullgare.

Ajo ka lindur më 5 korrik 1985 në Tiranë, Shqipëri. Babai i saj është këngëtari i famshem i operas shqiptare Edmond (Mondi) Tulum, dhe nëna e saj është Raina e lindur në Bullgari.

Ramona Tulum mësoi piano dhe këndim në Shkollën e Artit me pas vazhdoi Akademine e Arteve ne Tirane. Ajo ka marrë pjesë në disa klasa mjeshtërie të Katia Ricciarelli dhe Raina Kabaivanska.

Ajo këndon në Operën dhe Baletin Kombëtar të Shqipërisë. Ka përmbushur role si "Rigoletto", "Traviata", "Bohemy" "Elisir", "Willis" [1]. Ajo ka dhënë mësim në Akademinë Shqiptare të Arteve.

Në vitin 2007, u shpall Ambasadore e Paqes e OKB. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]