Raspberry Pi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"Raspberry Pi" Modeli-B Rev1

Raspberry PI është kompjuter me madhësi sa një kartë krediti, i krijuar në Mbretërinë e Bashkuar nga Fondacioni Raspberry Pi. Fondacioni në fjalë ka qëllim stimulimin e mësimit të shkencave kompjuterike duke u fokusuar në shkolla dhe universitete.

Raspberry Pi është prodhuar pas marrëveshjeve të prodhimit me Element 14/Premier Farnell dhe RS Components. Të dyja këto kompani shesin Raspberry Pi edhe në Internet.

Raspberry Pi nuk përfshin hard disk apo solid-state drive, por përdor një kartë SD. Fondacioni Raspberry Pi ka në plan të ofrojë dy versione, me çmime $25 dhe $35. Fondacioni filloi pranimin e porosive më 29 shkurt 2012.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]