Ratatouille

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ratatouille është një film komedi-dramë i animuar kompjuterik amerikan i vitit 2007 i prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe i publikuar nga Walt Disney Pictures. Filmi i tetë i prodhuar nga Pixar, ai u shkrua dhe u drejtua nga Brad Bird, i cili mori detyrën nga Jan Pinkava në 2005, dhe prodhuar nga Brad Lewis, nga një ide origjinale e Pinkava, e cila u vlerësua për konceptimin e historisë së filmit me Bird dhe Jim. Capobianco. Në film luajnë zërat e Patton Oswalt, Lou Romano, Ian Holm, Janeane Garofalo, Peter O'Toole, Brian Dennehy, Peter Sohn dhe Brad Garrett. Titulli i referohet pjatës franceze ratatouille, e cila shërbehet në fund të filmit, dhe gjithashtu i referohet llojit të personazhit kryesor, një miu. I vendosur në Paris, komploti ndjek një mi të ri Remy (Oswalt) i cili ëndërron të bëhet kuzhinier në restorantin e Auguste Gusteau (Garrett) dhe përpiqet të arrijë qëllimin e tij duke krijuar një aleancë të pamundur me djaloshin e plehrave të restorantit, Alfredo Linguini (Romano).

Zhvillimi për Ratatouille filloi në vitin 2000 kur Pinkava shkroi konceptet origjinale të filmit, megjithëse ai kurrë nuk u emërua zyrtarisht regjisor i filmit. Në vitin 2005, pas largimit të Pinkava nga Pixar për mungesë besimi në zhvillimin e historisë, Zogut iu afrua për të drejtuar filmin dhe për të rishikuar historinë. Bird dhe disa nga anëtarët e ekuipazhit të filmit vizituan gjithashtu Parisin për frymëzim. Për të krijuar animacionin e ushqimit të përdorur në film, ekuipazhi u konsultua me kuzhinierë nga Franca dhe Shtetet e Bashkuara. Lewis u internua në restorantin The French Laundry të Thomas Keller, ku Keller zhvilloi konfit byaldi, një pjatë e përdorur në film. Michael Giacchino kompozoi muzikën e frymëzuar nga Parisi për filmin.

Ratatouille u shfaq premierë më 22 qershor 2007, në Teatrin Kodak në Los Angeles, Kaliforni, me publikimin e tij të përgjithshëm më 29 qershor, në Shtetet e Bashkuara. Filmi u bë një sukses kritik dhe komercial, fitoi 623.7 milionë dollarë, duke përfunduar shfaqjen e tij teatrale si filmi i gjashtë me fitimet më të larta të vitit 2007 dhe filmi i dytë i animuar me fitimet më të larta të vitit (pas Shrek të Tretë) dhe mori një vlerësim të gjerë nga kritikët për skenarin e tij. animacion, humor, aktrim zanor dhe partiturë e Michael Giacchino. Ai gjithashtu fitoi çmimin Oscar për filmin më të mirë të animuar dhe u nominua për disa të tjera, duke përfshirë skenarin më të mirë origjinal. Ratatouille u votua më vonë si një nga 100 filmat më të mëdhenj të shekullit të 21-të nga një sondazh i vitit 2016 i kritikëve ndërkombëtarë të kryer nga BBC.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]