Jump to content

Reaktori bërthamor

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Core of CROCUS, një reaktor i vogël bërthamor i përdorur për kërkime në EPFL në Zvicër.

Një reaktor bërthamor është një pajisje që përdoret për të inicuar dhe kontrolluar një reaksion zinxhir bërthamor të ndarjes ose reaksione të shkrirjes bërthamore. Reaktorët bërthamorë përdoren në termocentralet bërthamore për prodhimin e energjisë elektrike dhe në shtytjen detare bërthamore. Nxehtësia nga ndarja bërthamore kalon në një lëng pune (ujë ose gaz), i cili nga ana tjetër kalon nëpër turbinat me avull. Këto ose drejtojnë helikat e një anijeje ose kthejnë boshtet e gjeneratorëve elektrikë. Avulli i prodhuar nga bërthama në parim mund të përdoret për ngrohjen e proceseve industriale ose për ngrohjen qendrore. Disa reaktorë përdoren për të prodhuar izotope për përdorim mjekësor dhe industrial, ose për prodhimin e plutoniumit të shkallës së armëve. Që nga viti 2022, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike raporton se janë 422 reaktorë të energjisë bërthamore dhe 223 reaktorë kërkimor bërthamorë në funksionim në mbarë botën.[1][2][3]

Në epokën e hershme të reaktorëve bërthamorë (vitet 1940), një reaktor njihej si një grumbull bërthamor ose grumbull atomik (i ashtuquajturi sepse blloqet e moderatorit të grafitit të reaktorit të parë që arriti kritikën ishin grumbulluar në një grumbull).[4]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "PRIS – Home". pris.iaea.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "RRDB Search". nucleus.iaea.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Oldekop, W. (1982), "Electricity and Heat from Thermal Nuclear Reactors", Primary Energy, Berlin, Heidelberg: Springer Berlin Heidelberg, fq. 66–91, doi:10.1007/978-3-642-68444-9_5, ISBN 978-3-540-11307-2, marrë më 2021-02-02 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ University of Chicago. "The first nuclear reactor, explained | University of Chicago News". News.uchicago.edu. Marrë më 2022-08-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)