Jump to content

Rebeca Matte Bello

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Rebeca Matte Bello
U lind në29 tetor, 1875
Vdiq15 Maj, 1929
KombësiaNga Kili
ProfesioniSkulptora

Rebeca Matte Bello (29 tetor, 1875, Santiago, Kili - † 15 Maj, 1929, Parisi, Franca). Kjo ishte e para grua që përfshin kilian profesionit të skulptorit. Ai ishte një artist i pavarur i cili megjithatë pajtohet me Finlandisht Gjeneruar dijetarëve të shekullit XIX, për shkak të projektimit estetikë e punën e tij, vlera e pika dhe një zotërim të madh në teknikën e përdorimit të materialeve të gjobës. Pasardhësi i madh humanist Andres Bello. Ajo u emërua profesor i Akademisë së Arteve të Bukura në Firence, një pozicion ai kishte qenë kurrë më parë për të dhënë një i huaj dhe një grua më pak.

Dhe Family Studime

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rebeca Matte ishte vetëm vajza Rebeca Bello dhe politikan i shquar, bankier dhe Ministri i Shtetit kilian Augusto Don Matte. Nëna e saj shkoi çmendur kur lindjes, duke qenë në një total ngulfatën amnesia e cila kurrë nuk u është përgjigjur. E vogla Rebeca pastaj u arsimuar në shtëpi nga gjyshja e tij e nënës Rosario Reyes Bello. Babai i tij vdiq në gusht 1913 në Berlin. Mbetet tjetër pos Tij, ata e gruan e tij në një monument projektuar nga vajza e tij dhe të cilit është shfaqur në dyer statuja e Pain, një nga më të guximshme conceptions e skulptorit.

Rebeca ishte i rrethuar me intelektualë të arsimuar, si shtëpinë e tij nënkupton gjyshja e burrave të shquar të asaj kohe si vëllezërit José Victorino Lastarria Amunátegui dhe Alberto Blest Gana, ndër të tjera.

Skulptorit fillon studimet e tij në Romë, Itali me maestro Giulio Monteverde. Më pas ai u transferua në Paris dhe u bashkua me Akademinë ku ai studjoi me Julien Denys Puech Dubois dhe Ernst. Rinia e këtij epokës qenë të rëndësishme dallohen nga veprat e tyre të fortë dramatike theks. Gjithashtu gjatë kësaj periudhe kontraktuar tuberkulozit, sëmundje që do të shkaktojë shumë dhimbje.

Në 1900 dhe 1901, Rebeca Matte morën medalje e tij të parë dhe çmime në Evropë dhe në Kili në ato vite, ajo u martua me të rinjtë diplomati Iñíguez Pedro Felipe Larraín. Lily ka lindur martesa e kësaj, një burim i madh gëzimi për skulptore të cilit edukim mbajtur larg punëtori për disa vjet.

Nga 1908, Rebeca Matte skulptorit kthyer në punën e tij dhe prodhuar një seri e punimeve në mermer dhe bronzi dallohen nga teknikat dhe pjekurinë e tyre. Pas shkurtër qëndron në Kili, artisti u vendos në Firence. Gjatë karrierës së tij, ai ka punuar drejtpërdrejt gdhendje mermeri dhe bronxi hedhjes.

Në 1918 në Akademinë e Arteve të Bukura në Firence të shquar me titullin e nderit Profesor.

Në 1908 qeveria e kilian ishte përgjegjës për një skulpturë të dhuruar Pallatin e Paqes që ishte filluar në Hagë, e skulpturës ishte instaluar në 1914 vetëm pak para fillimit të Luftës së Parë Botërore, dhe, paradoksale, është e njohur si luftës. Ky monument Rebeca Matte lëshoi e muzë e shumë shkrimtarë dhe poetë dhe italisht amerikanët. Në 1920, qeveria do të kilian ngarkuar monument për Heronjtë e Konceptim, i vendosur në Avenida Libertador Bernardo O'Higgins, dhe sipas më kritikët e artit është një ndër skulpturat më të bukura në të cilin qytet Santiago.

Icarus dhe Daedalus, në Muzeut Kombëtar të Arteve të Bukura.

Gjithashtu nxjerr në pah, Icarus dhe Daedalus nga burri i saj për të dhuruar Muzeut Kombëtar të Arteve të Bukura në vitin e vdekjes së artistit dhe të instaluar në Muzeun e para në vitin 1930, kjo skulpturë e merr fraza gdhendur në lavdinë e Bashkuara dhe vdekje . Ka të paktën dy replicas e skulpturës që ka emra të ndryshëm, dhe qeveria e Kilit që autorizuar kryerjen e artistit që punojnë për qëllimin e dhuratave të Brazili në ditën e njëqindtë e pavarësinë e saj. Dhe ofrimin e përurimit të të njëjtit u zhvillua në 1922 në Plaza Mauá Rio de Zhaneiro dhe mban emrin e Aviacionit Muzeu. Një tjetër e veprat e tij është E Echo, gjithashtu të vendosura në Museo Nacional de Bellas Artes.

Veprat e tij janë më shumë personale Militzer, në kredi për Muzeun e Artit dhe Artizanatit e Linares, Kili, Dhimbje, kushtuar nënës së tij dhe është në Varrezat e Përgjithshëm, dhe vajzën time. Matte në gjendje të përkthejnë ato në një emocionale dhe sentimentale punën që zbulon një estetike me tragjedi që shënoi jetës së tij, të sëmundjes e nënës, të vdekjes së babait të tyre dhe dashurinë për vajza që ka vdekur para kohe.

Remoteness e Artit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë qëndrimit të tij në Firence u shprehur me dhunë tuberkulozë Lily vajzën e saj, ajo kishte qenë i infektuar. Transferohet në një sanatorium në Alpet zvicerane, të çiftit përfundimisht vdiq në 1926, duke lënë nënën e tij i zhyt në vuajtjet më të mëdha. Rebeca Matte nuk krijojë përsëri dhe kaloi vitet e fundit të jetës së tij për të redaktimi argumentet që ai kishte shkruar se vajza e tij dhe e gjeti një numër i institucioneve bamirëse në emër të tyre.

Ai vdiq në Parisi, më 15 maj, 1929 në 53 vjeç.

Në 1922 Ministria e Arsimit krijoi dallim Rebeca Matte, në njohjen e më të rëndësishme dhe skulptorit të talentuar në historinë e artit kilian.

Punon me Rebeca Matte

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]