Regëtimat e dritës së mëngjesit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Regëtimat e dritës së mëngjesit
AutoriFabio Volo
Titulli origjinalLe prime luci del mattino
PërkthyesiAdrian Beshaj
ShtetiItali
Gjuhaitalisht
BotuesiBotimet Dudaj
Botimi2011
Faqe260
ISBN978-99943-0-264-2
Paraprirë ngaKoha që do të doja
Pasuar ngaRruga për në shtëpi

Regëtimat e dritë në mëngjes është romani i gjashtë i shkrimtarit Fabio Volo, e publikuar në vitin 2011. Ky është i pari roman i Volos që ka një protagoniste femër, Elenën, dhe është e rrëfyer nga këndvështrimi i protagonistes ndërkohë që lexon ditarin e saj, duke krijuar kështu disa kapituj me faqe nga ditari dhe të tjerë me kujtimet dhe konsideratat e saj.

Subjekti[redakto | përpunoni burim]

Elena është një grua në karrierë e martuar me Paolon, me të cilin ka një marrëdhënie të qetë, por monotone. Elena është një grua e pakënaqur e cila beson se "dy pakënaqësi së bashku mund të japin lumturi." Ajo vendos të ndryshojë jetën e saj dhe për të nxjerrë në pah veten e saj të vërtetë, të braktisur për një kohë të gjatë. Ajo hidhet në një marrëdhënie jashtë martesës që e bën atë të lumtur dhe të kënaqur si kurrë më parë, por partneri i saj ri nuk është në gjendje për të shprehur ndjenjat e tij, dhe kështu që pas një kohë historia dështon. Por Elena, tani e sigurt për veten e saj dhe mënyrën e saj të re të qenies, vendos të mbyll përfundimisht martesën e saj dhe të shkojë në një apartament në të cilën ajo fillon të marrë të përdoret për jetën e tij në vetmi. Pastaj ajo do të takojë dashurinë e jetës së saj.